ANNONS

Klart: Plucnar Jacobsen lämnar Lugi efter säsongen

Inför årets säsong hämtade Lugi in Steven Plucnar Jacobsen från GOG. Mittsexan har gjort en fin säsong så här långt och nu skriver Lugi i ett pressmeddelande att dansken lämnar klubben efter säsongen.

Dansken hade en tuff start på säsongen, precis som Lugi, men när han väl blev kvitt sina skadeproblem såg det betydligt bättre ut både för honom och för Lundalaget.

Mittsexan är stor, målfarlig och dessutom en skicklig försvarsspelare. Därför är det heller inte särskilt förvånande att dansken lämnar klubben efter säsongen. Den nya klubbadressen är ännu inte klar.

– Steven har verkligen motsvarat våra förväntningar och haft en fin utveckling under sin korta tid i LUGI. Hans försvarsspel håller en otroligt hög klass och samtidigt som jag tycker det är synd att han lämnar efter bara en säsong så önskar vi honom självklart stort lycka till med nästa utmaning. Steven är en riktigt härlig fighter som vi säker kommer få se i riktigt fina sammanhang i framtiden, säger Lugis sportchef Kenneth Andersson.

ANNONS
ANNONS