Anders Forsell Schefvert byter Amo HK mot OV Helsingborg. Det gröna laget får en fullfjädrad ligaspelare i lagbygget de närmaste två åren.
– Det känns otroligt kul att få tillhöra OV Helsingborg de två kommande säsongerna. Klubben har haft fina framgångar och jag ser verkligen fram emot att vara en del av resan framöver, säger han till klubbens hemsida.
Det tog runt en vecka från beskedet att Kasper Lindgaard Holmen är klar i OV till att Forsell Schefverts övergång blev offentlig.
– Mina individuella ambitioner går hand i hand med klubbens och jag hoppas på att kunna bidra med mitt, samtidigt som jag får möjlighet att befinna mig i en utvecklande miljö där jag kan växa som person och handbollsspelare. Klubben och Helsingborg som stad har gett ett väldigt gott intryck och jag är mycket glad över att få fortsätta min resa tillsammans med OV Helsingborg, fortsätter han.
Forsell Schefvert gjorde debut i högsta serien 2018/19, då i IK Sävehof. Meritlistan skvallrar om ett starkt 2024/25, över 100 poäng (64-68) innan han lämnade Amo.
– Vi har haft Anders på vår radar under ett par säsonger nu och att vi äntligen lyckades få honom till OV Helsingborg känns som en riktig fullträff. Anders främsta egenskaper innebär att kan vara användbar på flera olika sätt och på olika positioner i både anfall- och försvarsspelet. Utöver det har Anders visat härlig vilja och mycket känslor när han spelar handboll vilket vi tror kommer lyfta laget ytterligare, säger OV:s tränare Toni Johansson toll klubbsajten.
