Den där tråkiga tiden utan ligahandboll är snart över och Handbollsligan tillbaka. Men var står de olika lagen i Handbollsligan herr? Vilka saker stack ut positivt respektive negativt förra säsongen? Och vilka blir nyckelfigurerna under årets säsong? Det och en hel del annat går Handbollskanalens chefredaktör Ola Selby igenom i varje lag i ligan. Nästa lag under luppen är IF Hallby.
Hallby klarade inte av att ta sig till slutspel för andra säsongen i rad. Istället blev det, mycket på grund av skadeproblemen, kval för att hålla sig kvar. En rejäl missräkning, så klart. Nu då? Jesper Östlund har lämnat, några fina målskyttar likaså, och Hallby står inför en nystart. Det är svårt att veta var det här laget står, men mycket tyder på krig för att undvika kval snarare än slutspel.
Hur tog sig IF Hallby hit?
Vi tar en kort titt på hur förra säsongen såg ut för IF Hallby.
Utropstecken:
Albin Broman: Jag kan förstå varför högernian blev proffs efter förra årets säsong. För i flera av de senaste säsongerna har Albin Broman levererat mål och assist på löpande band, så även förra säsongen. 102 mål och 82 assist är ett fint facit, framförallt med tanke på att motståndarna visste att de behövde lägga mycket kraft på honom.
Foto: Jörgen Jarnberger / BILDBYRÅN
Resultaten med tanke på skadorna: Att Hallby trots allt spelade in 19 poäng och bara var två poäng från ingenmansland tycker jag är starkt. Hampus Söderman spelade inte en sekund, Martin Mårtensson spelade fyra matcher och Andreas Söderman 18. Det är centrallinjen det.
Högstanivån: Seger borta mot Sävehof och en poäng borta mot Ystads IF. I enstaka matcher visade Hallby högstanivån som fanns i truppen.
Frågetecken:
Skadorna: Jag har tjatat om det redan, men att säsongen var över för Hampus Söderman innan den började sved så klart rejält både för honom och ”Getterna”. Inte blev det roligare när lagkapten Martin Mårtensson gick sönder eller när Andreas Söderman missade åtta matcher.
Ojämnheten: Det hänger så klart ihop med ovanstående punkter, men Hallby hade svårt att hitta jämnheten från match till match. Prestationerna gick väldigt mycket upp och ner, och det var ibland svårt att se vad de ville med sitt spel.
Förväntade nyckelfigurer 2026-27
Oskar Hedvall: Trotjänaren fick ett stort ansvar på mittsex och det tog han på ett bra sätt. Stabil bakåt, effektiv framåt och en av de viktigaste spelarna. Det kommer inte att ändras i år, där jag utgår ifrån att han blir förstavalet på sin position igen.
Isak Karlsson: Hur steget från Allsvenskan med VästeråsIrsta till Handbollsligan med IF Hallby gick? Jodå, jämnheten var inte alltid där, men högstanivån däremot var fin. 89 mål och 64 assist är inte illa pinkat i ett nytt lag och ny liga. I år tycker jag vi kan höja förväntningarna på Karlsson, även om konkurrensen ökar på nio meter i och med en viss Södermans comeback.
Foto: Jörgen Jarnberger / BILDBYRÅN
Hampus Söderman: Efter att ha varit en av Hallbys bästa spelare säsongen 2024-25 blev det inget spel alls förra säsongen för den hårdskjutande vänsternian. Är tillbaka nu och det kan ju ta ett litet tag innan han hittar tillbaka till gamla takter, men jag tror att han kommer vara precis lika bra som tidigare. Och bara det kommer hjälpa Hallby rejält.

Förväntad MVP:
Marcus Holmén: Var inte riktigt lika vass förra säsongen som han varit de senaste åren. Vad det beror på vet nog bara han själv (och kanske folk inom klubben), men jag räknar med en bounce back-säsong från den så skicklige målvakten. Bäst i ligan igen? Kanske inte, men bättre än 29 i räddningsprocent (som det var förra året) räknar jag kallt med.

Nytt ansikte att lära känna:
Asso Eliassi Sarzali: Vann skytteligan i division 1 norra med Örebro förra säsongen. Mångsidigheten har han – i Handbollskanalens All Star Team blev han av tränarna framröstad till bästa vänsternia – och mittnia! 25-åringen har förtjänat att få chansen i ligan och jag tror han kommer göra bra ifrån sig direkt.
Foto: IF Hallby Handboll
Förväntat genombrott:
Joshua Mesias Wästerlund: 17 mål på 19 matcher är kanske inget som ger motståndarlagen skrämselhicka, men det är viktigt att komma ihåg att högernian knappt spelade något eftersom Albin Broman var så pass het. I år blir Wästerlund etta på sin position framför Sävehoflånet Emil Nork. Då bör det bli en rejält ökad poängskörd.

Kommer IF Hallby klara av att…
Förbättra effektiviteten? Hallby missade 550 skott förra året. Ligasnittet låg på 454 missade skott. Alltså nästan 100 skott fler missade än genomsnittet i ligan, det duger så klart inte. Kan effektiviteten gå upp i år? Det måste den. Förhoppningen hos Hallby är att bröderna Söderman drar ett tungt lass där. Och i ärlighetens namn var både Broman och Skipagötu fantastiska individuellt, men det missades också en del avslut.
Utveckla flera spelare? Det vill till om det inte ska bli kval igen. VI får se vad nye tränaren Tobias Nordendorph och hans team kan hitta på.
För att säsongen 2026-27 ska bli en framgång måste IF Hallby:
Undvika kval: Truppen ser både svagare och starkare ut på en och samma gång, om vi jämför med hur det såg ut för ett år sedan. Därför känns det rimligt att de ska kunna undvika kval för att räkna säsongen som godkänd.
Slutord
Ingen Ladan, ingen Skipagötu och ingen Broman. Tre tunga tapp. Ladan har ersatts av Hampus Dahlgren så där går Hallby plus minus noll. Skipagötu ersätts av en comebackande Söderman samt Eliassi Sarzali, så kanske plus minus noll där med. På högernio däremot är det inte rimligt att förvänta sig liknande produktion av Wästerlund som av Broman. Min poäng? Hallby är kanske lite svagare i år än förra året, men de är otroligt svåra att analysera. Det kan bli slutspel, det kan bli jumboplatsen.
Övergångar
IN: Hampus Dahlgren (TuS Ferndorf, Tyskland), John Våtz (uppflyttad), Emil Nork (IK Sävehof, lån), Emil Johannisson (IK Sävehof, lån), Asso Eliassi Sarzali (LIF Lindesberg), Wilmer Bjerklin (uppflyttad), Herman Legrell (uppflyttad), Linus Walfridsson (uppflyttad).
UT: Robert Ladan (Anderstorps SK), Rói Ellefsen Á Skipagøtu (klubb ej klar), Albin Broman (ØIF Arendal, Norge), Erik Rudvall (klubb ej klar), Kenan Omerovic (klubb ej klar), Jesper Östlund (tränare, assisterande förbundskapten Sverige).
