Tobias Thulin har etablerat sig som en av Sveriges bästa målvakter. Nu står det klart att Thulin ersätter Dario Quenstedt i SC Magdeburg, men först nästa säsong, det skriver Redbergslid på klubbens hemsida.
SC Magdeburg slutade fyra i Bundesliga förra säsongen och fick en bra start även på årets säsong, där Albin Lagergren imponerade stort. Nästa säsong får Lagergren och Daniel Pettersson ytterligare svenskt sällskap i klubben då Tobias Thulin har skrivit på ett kontrakt.
– Det har länge varit en dröm att få komma utomlands och mäta sig i en av de bästa ligorna i världen. Därför var det svårt att tacka nej när väl den här chansen kom. Ett steg som jag tror kommer gynna min egna utveckling som handbollsspelare. Jag är oerhört tacksam gentemot alla i och runt RIK som har hjälpt mig att bli den handbollspelare jag är idag och jag hoppas vi kan avsluta med att tillsammans göra en så bra säsong som möjligt, säger Tobias Thulin till Redbergslids hemsida.
Redbergslid får därmed njuta av målvakten ännu en säsong innan han lämnar för proffslivet i Bundesliga.
