I kväll är det premiär i SHE och det blir en repris på SM-finalen 2020/21 när Skuru IK tar emot H65 Höör. Båda lagen väntas utmana Sävehof i toppen av tabellen den här säsongen. Det spelas dessutom två åttondelsfinaler i ATG Svenska Cupen.
SHE öppnar med en på förhand riktigt spännande match när Skuru IK tar emot H65 Höör. Skuru föll mot Sävehof i SM-finalen i våras, efter att ha slagit ut just H65 Höör i semifinalen. Lagen möttes dessutom i SM-finalen 2020/21 och Skuru drog det längsta strået även då.
Inför den här säsongen har Skuru tappat flera nyckelspelare, men ny är Amelia Lundbäck, som har anslutit från just Höör.
– Varje gång jag har bytt klubb har jag fått möta mitt gamla lag i premiären, så jag har nog vant mig vid det. Men det hade nog känts mer konstigt om matchen hade spelats i Höör. Nu känner jag mig lugn och avslappnad och ser det egentligen som vilken annan match som helst. Men det är klart att jag känner mina gamla lagkamrater både som människor och spelare. Jag vet vad de gör och de vet vad jag gör, så det blir en rolig utmaning, säger hon till SHE:s hemsida.
Mer inför Skurus säsong hittar du här och inför H65 Höörs hittar du här.
Åttondelsfinaler i ATG Svenska Cupen
Två åttondelsfinaler spelas på herrsidan i ATG Svenska Cupen. IFK Skövde tar sig an Önnereds HK på hemmaplan i returmatchen lagen emellan. Det första mötet slutade 28–28 och lagen spelade oavgjort vid båda mötena i förra årets Handbollsliga. Nytt i Skövde är att deras serbiska nyförvärv mellan stolparna, Milan Bomastar, har fått sitt arbetstillstånd klart.
I den andra åttondelsfinalen spelar IFK Ystad hemma mot IFK Kristianstad. Matchen är den första mellan lagen. Returen spelas på lördag.
I damernas cupspel spelas en match i grupp 3. H65 Höör har redan spelat färdigt sina gruppspelsmatcher och vunnit samtliga. För Kärra HF är det dags för lagets andra match. Alingsås HK – som har en vinst och en förlust så här långt – gästar.
Bundesliga har dragit i gång och i kväll visas DHfk Leipzig mot THW Kiel – en match som förväntas innehålla flera svenska inslag.
Tablån 7 september
SHE
(18:15) Skuru IK–H65 Höör, matchen sänds i C More och TV12
Svenska cupen, herrar
(19:00) IFK Skövde–Önnereds HK
(19:00) IFK Ystad–IFK Kristianstad
Matcherna sänds i Solidsport
Svenska cupen, damer
(19:00) Kärra HF–Alingsås HK, matchen sänds i Solidsport
Bundesliga
(19:00) DHfk Leipzig–THW Kiel, matchen sänds i Viaplay
