Skara har varken hittat flyt eller form under första halvan av säsongen, men nu kommer en välkommen förstärkning till laget. Kasper Gudnitz kliver in som biträdande tränare direkt.
Vinsterna har varit få och Skara har haft problem att vinna matcher över lag som är högre placerade i ligan. Det gör att laget ligger på en åttondeplats i SHE och kan inte känna sig säkra på en slutspelsplats.
Men kanske kan lite ny energi i laget göra susen?
Den tidigare handbollsspelaren, Kasper Gudnitz, kommer ansluta till laget direkt. 33-åringen går in som bitränande tränare och gör sin första match redan den fjärde januari.
– Det senaste halvåret har längtan efter handboll blivit allt större och jag har funderat över olika möjligheter att komma tillbaka till handbollslivet, säger han till klubbens hemsida.
Gudnitz kommer vara med på två träningar i veckan och dessutom finnas på bänken under alla lagets hemmamatcher. Spelmässigt hoppas han kunna bidra med nya idéer.
– Det är främst anfallsspelet som jag hoppas kunna hjälpa till med. Det är ju ändå bara fyra år sedan jag var aktiv på elitnivå och kan nog bidra med en del nytänk och idéer kring dagens anfallsspel, säger han till klubbens hemsida.
