ANNONS

Nervdaller när Höör tog chansen

Ikväll möttes två av ligans bästa lag – ettan Sävehof mot trean Höör. För båda lagen var det viktigt att stärka självförtroendet med en seger inför det stundande slutspelet. Sävehof var favoriter men Höör hade hemmaplan.

Första halvlek gav ingen som helst hint om vart de två poängen skulle hamna. Kanske fanns det en liten fördel för Höör då Sävehof saknade några av alla sina bästa rutinerade spelare: Johanna Forsberg, Olivia Mellegård och Carmen Martin. Men så länge Nina Koppang är kvar i Sävehof har man ändå kvar en spelare med internationell lyster.

Båda lagen ville ha högt tempo, men av det följer alltid ett gäng tekniska fel. Men underhållningen var ändå god så här långt, lagen bjöd på sitt bästa. Noterbart, inte en enda straff eller varning dömdes ut.

I halvlekens slutminuter lyckades Höör till sist dra ifrån med tre mål. Emma Rask briljerade med det snyggaste, ett långt utkast från Gry Bergdahl hamnade perfekt i famnen på Emma som lätt kunde överlista Johanna Bundsen. Emma blev tillsammans med Nina Koppang halvlekens profil.

Halvtidsresultat 16 – 13

Andra halvlek blev något helt annat än den första. Det smällde på rejält och nu började det även utdömas straffar. Sävehof började halvleken bäst då laget snabbt täppte till den där luckan på tre mål. Men luckan kom tillbaks och Höör hade som mest en ledning på fyra mål.

När drygt 10 minuter återstod av matchen stannade målfabrikationen upp hos båda lagen. Nerver började dallra, i Höör kanske mest då laget nyligen tappat två matcher i slutminuterna.

När två minuter återstod var ställningen 27-27. Spelarna visste att ett enda misstag nu skulle kosta de två poängen. Å andra sidan kunde ett chansartat genombrott bärga en seger.

Så när Sävehofs Emma Mihailovic missade två chanser på rad steg istället Emma Jönsson i Höör fram. Dittills hade hon svarat för tre mål på 12 försök. Men nu satte hon allt på ett kort och slängde sig dödsföraktande in i målområdet och lyckades få bollen i nät. Hemmapubliken blir lyrisk och kunde vandra hem i kvällen med ett brett leende.

Höör vann matchen rättvist, eller åtminstone nästan rättvist. Sävehof kunde med lite flyt i slutet ordnat hem det hela.

I Höör tog som vanligt Emma Nuhanovic ett stort ansvar. Kanske till och med lite för stort, men det är en randanmärkning. I övrigt håller Johanna Östblom en hög nivå liksom Emma Jönsson med åtta assist förutom segermålet. Men beröm förtjänar hela laget. Ja även Ola Månsson för smart coachning.

I Sävehof hör det numera till vanligheterna att Nina Koppang aldrig gör bort sig. Så även ikväll då hennes spänstiga hopp och kraftfulla skott innebar sex mål. Extra beröm till Elin Ernelind med fem mål på sex försök.

Slutresultat: 28 – 27

Anders Hilmersson

 

 

 

ANNONS
ANNONS