Det är få dagar mellan omgångarna i den franska ligan just nu. I onsdags (30/9) spelades den sjätte omgången och i eftermiddag (3/10) är det dags för den sjunde.
Vadan denna brådska? Svaret är EM-kval (2016 i Sverige) och landslagssamling. Den 8 oktober möter Frankrike det isländska landslaget i Antibes vid den franska Medelhavskusten.
Hur gick det då i den sjätte omgången?
Ett svenskmöte när Angela Walléns och Hanna Fogelströms Toulon tog emot Sissi Karlssons Bégles Bordeaux (UBB-MB). Matchen blev jämn och spännande med hela 14 (!) utvisningar jämnt fördelade.
Toulons skyttedrottning Olivera Jurusic (DEN) utjämnade till 16-16 precis före pausvilan. En bit in i andra halvlek lyckades hemmalaget komma två mål före och det visade sig hålla hela vägen = tre sköna poäng för Wallén & co.
Slutresultat Toulon – UBB-MB 32-29 (16-16).
Mest spännande var det nog i Paris där nykomlingarna Besançon hade ett litet grepp om matchen med fem minuter kvar (25-26, 56.34). Då fick gästerna Julie Dazet utvisad och Issy Paris playmaker Stine Oftedal visade kyla. Två raka mål av norskan och poängen till förhandsfavoriten. Slutresultat Issy Paris – Besançon 27-26 (15-10).
Övriga resultat
Nimes – Metz 23-31 (11-14)
Dijon – Fleury 18-24 (12-13)
Nice – Nantes 30-27 (14-13)
Omgång nr 7 (3/10 kl 20 eller 20.30)
Fleury – Toulon
Metz – Nice
Nantes – Dijon
Besançon – Nimes
UBB-MB – Issy Paris
Värt att notera är att tabellen haltar. Fleury har valt att tidigarelägga två av matcherna (omg 8 (22/9) och 10 (9/9)). Detta för att kunna fokusera på kommande spel i Champions League. Fleury deltar i grupp B (Thüringer (GER), Podravka (CRO) och FTC (HUN)).
Tabell och annan statistik kommer när den sjunde omgången är spelad. Är du nyfiken på att följa matcherna går det bra att göra det på den franska motsvarigheten till vår live score.