ANNONS

Metz för starkt – Linnea Torstenson och Nice vann silver

Metz hade tydlig guldsmak från start i finalspelet, för att inte säga hela säsongen. Det fick Linnea Torstenson och Nice erfara gånger två, samtidigt som Metz marscherade mot klubbens 23:e franska mästerskap.

Metz vann den första finalen med tolv bollar (33–21), vilket inte hindrade Nice från att komma kampklart till returen. 

Där bevisade Metz dock sin status som värdigt mästarlag, för 23:e gången. Nice hängde med till 9–9 efter en dryg kvart innan Xenia Smits och Metz alla franska landslagslirare satte ner foten mellan första och andraplatsen.

Nice vann silver med Linnea Torstenson som femmålsskytt i sin sista insats för klubben. CSM Bukarest nästa för den svenska ikonen och även Metz sade adjö till nyckelspelare efter segerfesten. 

Györ och ännu större möjligheter i Champions League väntar för försvarskuggen Beatrice Edwige.

Det återstår att se om Torstenson eller Edwige tar hem priset som årets försvarsspelare. Redan klart är att det franska Final Four-laget gör en ny CL-säsong medan Nice, bronslaget Brest och Nantes hamnar i EHF-cupen. 

Så ser åtminstone den preliminära fördelningen ut, innan eventuella Wild Card till mästarligan fördelats.

Final 2:2
Metz HB–OGC Nice 33–28 (15–13)

ANNONS
ANNONS