Nu står det klart att Albin Fingal lånas ut från Ystads IF till RP Linköping. Niometaren kommer att göra comeback i sin tidigare moderklubb och tillhöra RP resten av säsongen.
Albin Fingals moderklubb RP Linköping har under en tid uppvaktat Albin och när Elliot Stenmalm anslöt till Ystad, blev det aktuellt med en utlåning. Niometaren lånas ut resten av säsongen för spel i division 1 med sin tidigare moderklubb.
– Det är självklart tråkigt att Albin inte spelar hos oss den här säsongen men fullt förståeligt då Albin måste ha speltid, mycket speltid. Att det blev RP som valet föll på är något Albin själv bestämt och jag hoppas att det blir ett bra val för hans utveckling, säger Marcus Lindgren, sportsligt ansvarig för Ystads herrlag till klubbens hemsida.
– Jag har haft en fantastisk tid i Ystads IF och utvecklats mer än vad jag kunnat hoppas på, både på och utanför planen. Men med hopp om mer speltid så känns ett lån tillbaka till RP som ett bra val för mig just nu, säger Albin Fingal till klubbens hemsida.
Länk: Lån över säsongen.
