Målvakten Sandra Toft har skrivit på ett treårskontrakt och väljer att förlänga med den ungerska storklubben Györ.
Sandra Toft är en 34-årig dansk målvakt som anlände till Györ sommaren 2022. Under sin karriär har hon tidigare spelat för danska Holstebro, norska Larvik, danska Esbjerg och franska Brest Bretagne. Men nu står det klart att Sandra blir kvar i Györ de kommande tre åren.
Den danske målvakten skriver i ett inlägg på Instagram:
– Ser fram emot att fortsätta min resa med den här klubben de kommande tre åren. Passionen för tröjan, klubben och det otroliga stödet från våra fans är speciellt. Jag är hedrad varje gång jag bär tröjan. Ser fram emot att spela med mina lagkamrater och ge våra fans mer att heja på under de kommande tre åren.
– Hon är en spelare med en mycket bra mental inställning, och hennes utmärkta färdigheter bevisas dagligen, både under träning och matcher. Hon är en riktig lagspelare med det lilla extra som bara de bästa målvakterna har, säger Peter Endrödi, VD för Györ, på klubbens hemsida.
Sandra Toft har vunnit danska, norska, franska och ungerska mästerskapstitlar med sina klubbar. Målvakten har även tagit brons i VM och silver i EM med det danska landslaget.