Skjern HB får stryka Lasse Mikkelsen ur matchtruppen åtminstone året ut. Spelfördelaren behöver ta itu med axelproblem i ett träningsprogram som gör att han först är aktuell för spel i februari.
Skjerns hjemsida kommunicerar nyheten kring en av nyckelspelarna. Axelsmärtorna behöver komma under kontroll och den garvade 35-åringen prioriterar återuppbyggande träning den närmaste tiden.
– Det har varit ett tufft förlopp med upp och nedgångar, men jag har aldrig känt att jag var 100 procent tillbaka. Som situationen och smärtorna är just nu i axeln, är det varken hållbart för mig eller klubben, säger Mikkelsen till klubbsajten.
Även 2022/23 blev spolierat för niometarens del. Mikkelsen genomgick en axeloperation förra säsongen och upplever ett bakslag för stunden.
– Jag hoppas att de kommande månaderna med återuppbyggande träning kan ge ett realistiskt bud på om jag kan komma tillbaka med full kraft. Jag är fortfarande motiverad fullt ut, säger Mikkelsen till klubbens hemsida.