Aalborg Håndbold förlänger kontrakten med den norska kantduon, Sebastian Barthold och Kristian Björnsen. Kontrakten gäller till 30 juni 2025.
Den norska kantduon, Sebastian Barthold och Kristian Björnsen, har spelat i Aalborg Håndbold i fem respektive ett år. Och nu blir det ytterligare tre år för båda spelarna. Klubben har förlängt kontrakten fram till 30 juni 2025.
Sebastian Barthold kom till den danska stjärnklubben redan 2017, och har sedan dess hunnit med 234 matcher i den röda tröjan. Vänstersexan har under åren tagit hem titlar i både Santander cup och supercupen. Barthold har spelat 47 matcher för det norska landslaget, där han bland annat var en del av det lag som kom femma under EM 2022.
– Jag är otroligt glad över att få förlänga mitt avtal med klubben. Jag har redan varit här i fem år och det är galet hur mycket som har hänt på den tiden. Jag känner fortfarande att vi blir bättre dag för dag, och jag är glad att jag nu ska vara här i minst tre år till och vinna ännu fler titlar med klubben, säger Barthold till klubbens hemsida.
Kristian Björnsen, som spelar på den andra kanten, kom till Aalborg Håndbold 2021. Innan året i Danmark spenderade han fem säsonger i Bundesliga och HSG Wetzlar. Björnsen har många års erfarenhet av handboll på världsnivå. 33-åringen har varit en del av det norska landslaget sedan 2012, där han tagit hem tre internationella mästerskapsmedaljer (silver VM 2017, silver VM 2019, brons EM 2020).
– Jag tycker det första året i Aalborg har varit fantastiskt. Både jag och min familj känner oss bekväma, och det var därför inget svårt beslut att förlänga avtalet – och då behöver jag ändå försöka vinna det danska mästerskapet. Med det stödet och det här laget skulle det kunna passa redan den här säsongen, säger Björnsen till klubbens hemsida.
Även klubbens ledning är glada över att få behålla den norska kantduon.
– Vi är otroligt stolta över att både Björnsen och Barthold har förlängt sina avtal. Både på och utanför planen gör de stor skillnad, och det är fantastiskt att de båda vill stanna i Aalborg Håndbold de kommande åren, säger regissören Jan Larsen till klubbens hemsida.
Björnsen och Barthold har inte bara klubbadressen gemensamt, utan killarna är dessutom svågers till varandra.