ANNONS

Solberg blev oväntad trotjänare: ”Har blivit min klubb”

Sanna Solberg har signerat ett kontrakt som sträcker sig till sommaren 2026 med Team Esbjerg. Nu medger norskan att hon själv inte hade trott på en så lång tid i den danska storklubben. 
– Det är ganska galet att tänka på, men det har blivit ”min” klubb”, säger hon till JydskeVestkysten.

2017 lämnade Sanna Solberg norska Larvik för ett äventyr i Danmark och storklubben Team Esbjerg. Där har hon varit en viktig del av lagbygget, samtidigt som hon har varit en vital del av det norska landslaget som har skördat enorma framgångar.

Således kom det inte heller som någon chock när Team Esbjerg meddelade att man hade förlängt Solbergs avtal över säsongen 2025/26. Något som i sin tur innebär att 33-åringen kommer att ha varit i Esbjerg i nio säsonger när avtalet löper ut.

Att Solberg skulle bli något av en trotjänare i Danmark, var något som hon själv inte hade trott på förhand.

– Jag måste nog också erkänna att jag inte förväntade mig att jag skulle vara i Team Esbjerg så länge. När mitt nästa kontrakt går ut kommer jag att ha varit i klubben i nio år. Det är ganska galet att tänka på, men det har blivit ”min” klubb”, säger Sanna Solberg till JydskeVestkysten.

Solberg står under säsongen noterad för 24 fullträffar på sina nio inledande framträdanden i den danska ligan.

LÄNK: Sanna Solberg förlänger med Team Esbjerg. 

ANNONS
ANNONS