ANNONS

Målfarliga 23-åringen lämnar Skånela – slutar med handboll

Emma Carlsson blev Rimbos bäste målgörare i division 1 förra säsongen med 106 mål. Inför den här säsongen blev det steget upp till allsvenska Skånela för 23-åringen. Där har speltiden blivit knapp och nu tar högerkanten en paus från handbollen, skriver Norrtelje Tidning.

Det var meningen att övergången till Allsvenskan och Skånela skulle vara att ta nästa steg i karriären. Nu kan det ha blivit det sista för 23-åriga Emma Carlsson. Norrtelje Tidning skriver att ont om speltid ligger bakom Carlssons beslut att gå ifrån handbollen.

Emma Carlsson kom till Skånela från moderklubben Rimbo för att fylla tomrummet efter Maja Wiklund som flyttade vidare till VästeråsIrsta. Men trots har högerkanten bara gjort tre matcher för Skånela, och väljer alltså nu att ta en paus från handbollen, rapporterar Norrtelje Tidning.

”Tack för allt. Ibland går saker inte ihop och det blir inte alltid som man planerat för. Önskar er tjejer all lycka. Ni är bäst!”, skriver Carlsson på sin Instagram.

ANNONS
ANNONS