ANNONS

RYKTE: Bombaren Borozan till Barcelona?

En av handbollsvärldens hårdaste nävar kan komma att landa i spanska storklubben FC Barcelona.

Vuko Borozan är en sådandär härlig spelartyp som bara lastar alla sina kilogram rakt i djupled och öser på. Klassisk ångvält som skjuter hårdare än två hästar sparkar och som öser in mål för sin makedonska klubb Vardar.

Nu kan det dock bli ett slut på spel i Makedonien. Enligt ekipa.mk har FC Barcelona redan hört av sig till Vardar och flaggat intresse för 24-åringen som är landslagsspelare för Montenegro.

Ett inte helt orimligt rykte eftersom vi också har en pusselbit i Gilberto Duarte. Portugisen har gjort en helt okej debutsäsong i Barcelona men enligt polska Sportowefakty är han nu klar för Montpellier.

Så, det kan alltså bli Borozan in, Duarte ut i Barcelona till sommaren. Och kvar står Vardar med en ännu svagare trupp.

ANNONS
ANNONS