ANNONS

Raul Gonzalez till Handbollskanalen: Det viktigaste mot 7-mot-6

Champions League-mästarnas tränare Raul Gonzalez står inför säsongens hittills tuffaste uppgift.

Tidigare i veckan hyllade Raul Gonzalez motståndarnas mittnia Andy Schmid. På lördag ställs Vardar mot Rhein-Neckar Löwen i Skopje och det förväntas ett fruktat 7-mot-6 från tyskarna. Gonzalez har full respekt men också en nyckelfaktor för sina spelare:

– Det viktigaste när man är en spelare mindre på planen är att vara lugn. Det är väldigt svårt för den här situationen är ny för handbollen, säger Gonzalez till Handbollskanalen.

Han ser en fördel hos motståndarna men också en positiv utveckling hos sina egna spelare:

– Rhein-Neckar Löwens spelare är mer vana för de har spelat detta i så många matcher medan andra inte känner sig så bra, eftersom detta förändrats. Men vi känner oss bättre och bättre i det här spelet eftersom några spelar det och vi ska försöka göra ett bra jobb, avslutar Gonzalez.

Det är en av säsongens hetaste matcher så här långt i herrarnas Champions League där de två hittills obesegrade lagen möts i Skopje. Avkast 17.30 på lördag.

ANNONS
ANNONS