EHF har tagit beslut om att tilldela Sverige en direktplats till gruppspelet i damernas Champions League.
Ni kanske minns hur Handbollskanalen i mars rapporterade om att Sverige riskerade att missa gruppspelet i Champions League. Den gällande nationsrankingen gav Sverige endast en plats i kvalspelet.
Nu har EHF ändrat sig. I ett brev som de skickat till berörda nationsförbund meddelas följande:
Nationer som får 2 direktplatser
Ungern
Danmark
Nationer som får 1 direktplats
Montenegro
Makedonien
Norge
Rumänien
Ryssland
Tyskland
Sverige
Frankrike
Övriga nationer som har en plats till Champions League får spela en kvalifikationsturnering.
Om vi jämför med nationsrankingen så innebär detta att Sverige får en direktplats på bekostnad av Österrike. Mellan raderna kan vi alltså läsa att EHF har större förtroende för IK Sävehof/Skuru IK än Hypo Niederösterreich som är på nedgång och gjorde svaga resultat i årets Champions League.
Ytterligare en rolig detalj? EHF:s huvudkontor är beläget i Wien, huvudstad i Österrike. Ingen mannamån, lika för alla, som Karl-Bertil Johnsson säger.
För Sverige och svensk klubbhandboll är det givetvis en jättenyhet. Och vilken jackpot för det lag som vinner SM-guld på söndag, de går till Champions League.
