ANNONS

Palicka med överlägset flest assist: ”Jag gillar att kasta – det är ett vapen jag har”

Andreas Palicka kan det här med utkast. Den svenske målvakten leder assistligan bland målvakter i Bundesliga och han gör det i rätt överlägsen stil. Palicka har 16 assist så här långt och tvåan på listan, dansken Jannick Green, har åtta. – Det är roligt att du har hittat den statistiken. Jag gillar att kasta – det är ett vapen jag har, säger Andreas Palicka till Handbollskanalen.se.

Det har skrivits många rader om Anderas Palickas fantastiska prestation mot Argentina. Då handlade det mest om att han hade 53 i räddningsprocent och endast 15 insläppta mål, det som ibland glöms bort med 32-åringen är hans fantastiska utkast.

När Bundesliga gick på VM-uppehåll var svensken nämligen solklar etta i assistligan bland målvakter. Palicka har stått för 16 assist under hösten, att jämföra med tvåan Jannick Greens åtta. Dubbelt så bra som den näst bäste med andra ord.

– Det är roligt att du har hittat den statistiken. Jag gillar att kasta – det är ett vapen jag har.

– Han (Jannick) har ändå betydligt mer speltid än vad jag har eftersom vi är två i klubblaget som delar på det.

Varför är du så bra på utkast och hur kan det vara så stor skillnad på dig och övriga målvakter i Bundesliga?

– Det är en del av min spelstil att försöka vara snabb med att kasta, så har det varit under hela min karriär och det är något jag hela tiden försöker att utveckla. Jag har själv inte jättekoll på statistik, mer än att jag försöker kolla efter varje match om vi har gjort vårt jobb.

Till alla unga målvakter som läser det här, har du något tips på hur man blir lika vass på utkast som Andreas Palicka?

– För det första gillar jag verkligen att kasta och även att skjuta. När jag har strötid och inte något ”viktigare” att göra tycker jag om att skjuta straffar eller prickskjuta mot ribban. Jag vet inte om det är något man föds med eller om det är något jag har tränat upp, men förmodligen har jag tränat rätt mycket, skrattar han.

– Det har gjort att jag har fått bra precision i mina 35-meterskast. Jag gillar verkligen att delta i det spelet eftersom det ger enkla mål och luft till laget.

Finns det några andra övningar du kör?

– Klart att det har funnits träningar där jag har varit dålig och då har jag hämtat en bollkorg och ställt den på andra sidan för att sedan försöka träffa den. Men så har jag ändå noll på fem i matchen efter. Det handlar om avvägningar också eftersom man inte får missa för mycket, framförallt inte på vår nivå, säger Palicka och berättar samtidigt om hans stil på utkasten.

– Jag har en rätt så rak kaströrelse, den har jag ändrat genom åren. När jag var ung kastade jag mycket underifrån, så kallade slicepassningar. Men eftersom sporten blir snabbare och snabbare använder jag mer rak arm nu och mer distinkta passningar. Jag försöker vara delaktig i det, för även en lång pass till en ytternia kan göra att vi tar oss förbi tre motståndare.

Många målvakter utvecklar den här typen av spetsegenskaper längre fram under sin karriär. Palicka berättar att han var 16 år när han insåg att han var duktig på att kasta.

– Jag var iväg på en samling med pojklandslaget och då var det jag, Herdeiro Lucau och Johan Sjöstrand som tränade lite utanför hallen. Där var typ en flaggstång eller något liknade och så stod vi 40 meter ifrån den och drog iväg passningar över den till varandra. När bollen landade i bröstkorgen på Johan eller Lucau varje gång insåg jag att jag hade talang för att kasta. Och det var precis likadant för de andra två.

Känner du att det finns mer att få ut av dina utkast under VM?

– Absolut, det är något vi har diskuterat. Även ”Äpplet” har fina utkast, vilket vi såg mot Angola. För min del har det inte riktigt funnits läge, bortsett från när ”Zacke” ville att jag skulle kasta till honom när vi ledde med två mot Egypten och det var en och en halv minut kvar. Då valde jag att hålla i bollen och ”Zacke” blev sur men det får man ta, säger han med ett skratt.

Du gjorde ett mål i den matchen men missade också ett skott, borde du göra mer mål?

– Jag tycker att man ska kunna träffa mål från hela planen, på träning gör jag det nio gånger av tio men nu blev det en miss där i stolpen. Men jag hade inte kastat om vi hade ledningen med ett mål.

Om du får välja, dubbelräddning eller eget mål som avgör matchen?

– Om båda händelserna är i samma läge väljer jag dubbelräddning, jag är trots allt målvakt, avslutar Andreas Palicka.