Onsdagen på Åhus Beachhandboll Festival innebar avgörande i F05-klassen. Där skedde något rätt häftigt – Alingsås HK:s F06-lag hade redan vunnit sin klass och ställde upp även i F05-klassen. Av bara farten vann AHK även den klassen – minst sagt imponerade.
Eftersom 76 lag ställde upp i F05-klassen var det en lång väg att vandra för Alingsås HK, men till slut stod laget som vinnare efter finalseger mot Haninge HK.
– Vi var nöjda efter första segern den här veckan, vår ordinarie 06-klass går före såklart. Redo då var fokus egentligen på att ha roligt och nu när vi mötte lite äldre – och större – motståndare var det lite mer avslappnat. Vi tänkte bara på att göra vårat bästa – för egentligen ska inte inte kunna gå att vinna två åldersklasser så här, säger spelaren Tuva Jungqvist i ett pressmeddelande.
På frågan vad som är det bästa med Åhus Beachhandboll Festival svarade Jungqvist så här:
– Stämningen. I framtiden skulle jag gärna vilja möta några utländska lag och eftersom det här blir större för varje år så kanske det sker en dag.
Alingsås lag:
Amanda Holmberg-Schatzl
Irma Göransson
Tuva Hafström
Linn Olsson
Tuva Jungqvist
Mirva Arvidsson
