ANNONS

Westberg: ”Det kan folk tycka är irriterande”

Imorgon smäller det. Sverige tar emot Danmark i Sveriges första VM-kvartsfinal sedan 2001. Johanna Westberg har imponerat så här långt i mästerskapet och i en intervju med Handbollskanalen utvecklar hon resonemanget kring varför hon inte är så omtyckt bland de danska spelarna.

– Jag får väldigt mycket smällar i ansiktet och för att undvika det brukar jag slänga bak huvudet. Många tror nog att jag gör det för att det ska se ut som att jag får en smäll. Jag brukar också ta på mig rollen att, om vi behöver slösa tid, ligga kvar lite när jag får en smäll. Det kan folk tycka är irriterande, säger Johanna Westberg.

Flera av de svenska spelarna har redan varit inne på det: matchen kommer att bli riktigt tuff och nyckeln för att vinna kan bli att spela väldigt aggressivt men samtidigt behålla lugnet. Och så skadar det inte att komma under skinnet på sina motståndare.

– Det är ju inte fel att köra lite fulspel för att få sina motståndare ur balans. Jag kommer ju inte att göra det i första anfallet, men vi får se hur matchen utvecklar sig.

Efter matchen mot Slovenien pratade du om att det kommer att bli en grisig tillställning mot Danmark. Hur menade du då?

– Det är ju inte mycket trash talk i handboll men vi förstår ju alla varandra utan att vi behöver prata engelska och det påverkar en del. Det kommer att vara väldigt fysiskt och då är det möjligt att det utbyts en del ord.

– Beroende på hur matchen ser ut kanske man tar det lugnt under utvisning, ordnar ett frikast eller spelar till armen är uppe. Det är lite såna grejer.

Sverige behövde knappast fulspela mot Slovenien utan vann behärskat. Westberg tycker dock inte att Sverige fått tillräckligt med cred för insatsen.

– Jag har läst lite efter matchen och jag tycker det är fel att säga att Slovenien var dåliga. Vi gjorde Slovenien dåliga genom stenhårt arbete, säger Westberg, och berättar att stämningen är på topp i laget.

– Vi fick kanske lite hybris efter Norge-matchen och därför var det bra att vi kunde prestera som vi gjorde mot Slovenien. Det handlade att komma in i ”vinna eller försvinna-tänket”.

Vad tror du om era chanser mot Danmark?

– Jag har knappt sett Danmark spela under VM men det är ett jättebra lag. De har en otroligt duktig målvakt och ett väldigt aggressivt försvar.

– De passar oss bra, men jag tror att de säger samma sak om oss.

Ni spelade mot varandra två gånger inför mästerskapet, har det någon betydelse nu?

– Det viktiga där var att vi rättade till saker från den första matchen till den andra som gjorde att vi kunde vinna genrepet. Men jag tror att båda lagen känner varandra så pass bra att det är svårt att få övertag bara för att vi vann den sista. Däremot tror jag att det hade varit tuffare mentalt att gå in i den här matchen om vi hade förlorat båda träningsmatcherna.

Av 16 spelare i det svenska laget spelar nio spelare i den danska ligan och av resterande har tre spelat där tidigare. Westberg menar att Sverige kommer att tjäna på det.

– Vi kan utnyttja vad vi vet om till exempel favoritfint eller hur man ska skjuta mot henne osv. Men framförallt är det otrolig tändvätska för oss att möta Danmark.

– Är det någon match man vill vinna är det mot grannlandet Danmark när en semifinalplats står på spel.

Johanna Westberg har gått från att vara en dominant spelare i klubblaget men som haft svårt att få det att lossna i landslaget till att vara riktigt bra även för Sverige. Under mästerskapet har hon visat det spel som gjort stor succé i Champions League under hösten.

– Det började lite halvdant i VM men efter det har det gått ganska rakt uppåt tycker jag. Det är lättare att förvalta förtroendet när man får mer speltid än när man slängs in med fem minuter kvar för att förändra matchbilden. Nu kan jag spela på samma sätt som i klubben.

Och så har du utvecklats till en skicklig trea i försvaret, var kom det ifrån?

– Jag vet inte, skrattar hon. Hoppas klubbtränarna där hemma har sett det.

– Jag är ju inte den som Anna (Lagerquist) som är otroligt snabb och är uppe och bankar på. Jag är inte så snabb i fötterna utan jag står bakom och täcker. Det har funkat bra så här långt men kan bli ännu bättre.

Kanske blir Johanna Westbergs allroundspel tungan på vågen för Sverige när man ska försöka slå ut Danmark.

– Det enda jag vet säkert är att det kommer att bli krig och grisigt.

ANNONS
ANNONS