Nora Mörk, en av världens bästa spelare, har spelat nästan 80 matcher under tio månader. Högernian har tagit hem två guld men erkänner nu att hon är ordentligt sliten.
– Jag har tagit en massa smärtstillande medicin för att kunna spela. Det är inte farligt men jag har haft väldigt ont, säger Nora Mörk till norska VG.
Mörk har vunnit två guld den här säsongen, EM med Norge och Champions League med Györi. Men utan smärtstillande medicin hade norskan missat många matcher under säsongen.
– Jag har bitit ihop och kämpat. Men det är svårt när man är ny i laget. Jag har gått över gränsen för vad jag egentligen klarar av, men det har varit värt det.
Nora Mörk missade inte en enda match för Györi under förra säsongen så att norskan nu njuter av att ha semester känns inte som någon omöjlighet.
