Michael Andersson får ny konkurrent mellan stolparna i IFK Skövde kommande säsong.
– Storleken är onekligen en styrka. Jag täcker ju ganska bra.
Så säger Marcus Holmén när han får beskriva sina nästan två meter och 100 kg för sin nya klubb IFK Skövde. Han har ritat på 1+1 år med Skövde och ansluter närmast från HK Aranäs.
Född 1993 och fostrad i Halmstads HP IF lämnade han för Aranäs redan som 16-åring men efter gymnasiet blev det flytt hem till Halmstad igen. Då till HK Drott Halmstad under två säsonger innan han återigen drog norrut längs hallandskusten och Aranäs igen.
Marcus Holmén var målvakt i U21-landslaget som tog guld i U21-VM 2013 där han konkurrerade med Peter Johannesson. Handboll finns även i släkten då mamma Pernilla (född Hedberg) var aktiv i Tibro HK och spelade damallsvensk handboll på sin tid.Farfar Kjell och pappa Anders har ett förflutet i Drott. Anders var en av målvakterna vid SM-gulden 1989/90 och 90/91.
