ANNONS

Gulldén: ”Det finns en framtid som ser oerhört ljus ut”

Isabelle Gulldén var såklart besviken efter matchen mot Frankrike men kunde ändå finna flera positiva bitar att ta med sig framöver.

”Vi gör för lite mål men vi krigar idag och Frankrike är ett bra lag. Vi räcker inte till helt enkelt.”

De hade inför matchen pratat om att trycka i kontringarna och det var Gulldén nöjd med i inledningen men sen kom man för nära det franska försvaret.

”De får låsa ner oss lite för lätt. När vi får de större bågarna och växlarna så kommer vi faktiskt till ganska bra chanser.”

Om EM i stort och om en ljus framtid:

”Jag är oerhört besviken men någonstans känns det som att det här laget, ja det finns lite att jobba men vi kämpar och jag tycker vi gör det riktigt bra, men det finns lite kvar.

Det ser ljust ut, vi har många unga spelare så det finns en framtid som ser oerhört ljus ut och det mår man bra av. Jag vill vinna något med landslaget och hade man känt att det var helt kört så hade det inte varit så kul. Men man ser hur alla kämpar och krigar.

De gamla är fortfarande bra och unga, vi är unga! Det gör att jag ändå kan vara glad. Det var ett hemmamästerskap där man drömde om semifinal men vi är kanske inte riktigt där än.

Vi får ta med oss att vi kan spela om 5-6:e plats vilket fortfarande är bra för det finns så många lag i toppen. Samtidigt ger det bättre förutsättningar inför VM-kvalet.”

Bella avslutar med en hälsning att nu fyller vi Scandinavium på onsdag i (eventuellt) sista matchen mot Tyskland och skapar handbollsfest igen. Avkast 18.30 på onsdag under en häftig handbollskväll där det avgörs vilka två av Nederländerna, Frankrike och Tyskland som går till semifinal.

ANNONS
ANNONS