HK Varberg värvade starkt inför säsongen och tippades av många som vinnare av Herrallsvenskan. Men Varberg har inte vunnit på fem matcher och därför agerar nu klubben. Varberg bryter med Ulf Sivertsson och istället tar den assisterande tränaren Eric Deliaune Aronius över.
Varberg hade en stark trupp redan förra säsongen och har till det alltså adderat spelare som Pontus Zetterman och Viktor Hedin. Men laget har inte kunnat motsvara de högt ställda förväntningarna och ligger alltså trea från slutet efter fem omgångar. Varberg ännu inte vunnit någon match, utan förlorat tre och kryssat två.
Nu agerar klubben. Ulf Sivertsson, som varit huvudtränare i ett och ett halvt år, får inte vara kvar. Istället blir det Eric Deliaune Aronius, assisterande tränare till ”Tubbi” som tar över.
Varberg har sju poäng upp till serieledande IFK Ystad.
