ANNONS

PLAY: Gråhåriga gubbar lirar handboll – mitt i krigets Ukraina

De har grånat med åren, men kärleken till handbollen tycks bestå. Klippet på ett gäng äldre män som spelar handboll i ukrainska Odessa väcker både leenden och eftertanke.

Det är kanske inte den snabbaste handbollen eller de mest vältränade kropparna som syns på planen. Men spelglädjen verkar det inte vara något fel på. I klipp från Odessa i södra Ukraina syns ett gäng gråhåriga herrar som fortfarande håller igång med handbollen. Matchen?

Att sporten förenar människor över generationer är inget nytt. Men bilderna får en extra dimension av platsen. Odessa har levt under hotet från Rysslands fullskaliga invasion, som inleddes i februari 2022. Mitt i ett land i krig fortsätter alltså handbollen att spelas.

ANNONS
ANNONS