ANNONS

HK Aranäs värvar från konkurrenten – hon ska lyfta laget

HK Aranäs spänner musklerna inför nästa säsong och presenterar nu en värvning inför kommande säsong. Det står klart att klubben har lyckats locka över Ellen Reinholdt från Kungälv, en förstärkning som beskrivs som en fysiskt stark tvåvägsspelare med egenskaper utöver det vanliga.

Aranäs tränare Linus Mårtensson är mycket nöjd med att ha säkrat Reinholdts underskrift och ser stora möjligheter i hennes flexibilitet på planen. Han betonar att hon inte bara är begränsad till en roll, utan kan användas där laget behöver henne som mest för att hota motståndarförsvaret.

– Det känns väldigt bra att Ellen ansluter till oss nästa säsong. Hon är en mångsidig spelare som kan spela både 9M och V6 och kommer med sitt sinne för mål, sin vinnarskalle och positiva attityd att bidra starkt till laget, säger Linus Mårtensson om nyförvärvet till klubbens hemsida.

Har Önnereds HK som moderklubb

Reinholdts handbollsresa startade i Önnereds HK, där hon lade grunden för sitt spel och tidigt utmärkte sig som en lovande talang. Karriären har därefter tagit henne genom spel i både Allsvenskan och Handbollsligan, senast i Kungälvs HK där hon under den gångna säsongen imponerade stort.

Trots att hon tidigare kämpat sig tillbaka från en långtidsskada visade hon under förra året ingen tvekan; med 48 gjorda mål i högsta serien bevisade hon att hon är en offensiv kraft att räkna med.

Ellen Reinholdt har under åren utvecklats till en modern handbollsspelare som kombinerar teknisk skicklighet med en fysisk spelstil, vilket gör henne kapabel att hantera såväl det tuffa spelet centralt på nio meter som det snabba kantspelet.

Med sin fysiska styrka och förmåga att leverera i båda ändar av planen förväntas Ellen Reinholdt ta en central roll i gruppen direkt. Genom att addera hennes vinnarinstinkt till truppen hoppas Aranäs kunna ta nästa kliv i tabellen, och man hälsar henne nu varmt välkommen till klubben.