Skurus säsong har varit minst sagt skakig. Men efter torsdagens bortaseger mot Skövde (Skuru vann med 33–28) är frågan rimlig: Är Skuru på gång igen?
Skurus februari har varit långt ifrån perfekt, men Nackalaget har åtminstone börjat lösa lite tvåpoängare igen. Och att vinna borta mot ett Skövde som sett starkt ut under den gångna månaden är trots allt imponerande.
Men hur gick det till? Skuru, med Alexandra Bjärrenholt tillbaka i laget, hade skaffat sig en tvåmålsledning i paus. Och i den andra halvleken var bortalaget klart bäst och kunde rycka ifrån ytterligare och vinna med 33–28.
Det var inga superprestationer av någon av utespelarna utan snarare handlade det om en fin laginsats, med fyra mål eller fler av inte mindre än fem spelare.
För Skövde var det en sur förlust, men de har fortfarande allt i egna händer vad gäller slutspel. Skuru tog sig samtidigt upp på slutspelsplats igen när endast några omgångar återstår av grundserien.
