Rebecca Nilsson har sedan tidigare gjort klart att hon inte vill spela kvar i Skuru efter den här säsongen. Nu står det klart att Skara HF blir nästa klubbadress för den landslagsmeriterade målvakten.
– Jag är jätteglad och ser oerhört mycket fram emot att få bli en del av laget, säger Nilsson till klubbens hemsida.
Nilsson har, som tidigare rapporterats av Handbollskanalen, inte varit nöjd med arbetsvillkoren i Skuru IF. 27-åringen strejkade under en period i höstas och var tydlig med sin kritik mot klubben i media.
Hon är nu tillbaka i spel för Skuru, men bara säsongen ut då parterna kommit överens om att bryta kontraktet i förtid. Nu står det klart att Nilsson nästa säsong flyttar från Stockholm till regerande mästarna Skara HF.
– Jag är jätteglad och ser oerhört mycket fram emot att få bli en del av laget och få spela i Skaraborgen, som har Sveriges bästa handbollspublik, berättar Nilsson.
För Skara HF är värvningen av Nilsson en rejäl förstärkning då man får in en av Handbollsligans mest välmeriterade målvakter.
– Det känns ärofyllt att Rebecca vill komma till oss. Hon har under många år tillhört landets toppmålvakter. Hennes intensitet, reaktionssnabbhet och inte minst utkast håller absolut högsta klass, säger tränare Felix Norrgård om nyförvärvet.
