ANNONS

Power rankings USM: Pojkar 16

Finalspelet i USM närmar sig och precis som vanligt kommer det att bli en stor handbollsfest i Uppsala. Handbollskanalens reporter Ola Selby har rankat alla lag inför att festen ska dra igång. 

Power rankings är vår egen ranking för vilka lag som egentligen ser starkast och mest spännande ut. Rankingen har Ola Selby gjort med hjälp av pålästa personer runt de olika lagen.

Observera att det inte har tagits hänsyn till gruppindelning och möjligheter att ta sig till semifinal, utan enbart vilka som på förhand ser ut att vara de starkaste lagen. Det här är en ranking, inte ett tips.

Här är Handbollskanalen Power rankings pojkar 16!

1: Önnereds HK 1

Önnereds HK P16.
Foto: Önnereds HK

Det är svårt att hitta något annat lag i den här klassen som har så pass många framstående spelare. Startsjuan är väldigt kompetent och där bakom finns det gott om spelare som hade varit mogna för större roller. Det alla har gemensamt är att det är ambitiösa spelare som tränar mycket.

Axel Segertoft och Andreas Stockenberg kommer att leda det här laget i Uppsala. Segertoft har varit med hela säsongen och ”Stocken” har kompletterat på sistone. Och det är klart att ÖHK därmed sticker ut även på ledarsidan.

Spelarna då? Elliot Lundstad sticker ut. Vänsternian kom från Täby inför säsongen och även om han brottats med skador hela säsongen har han en högstanivå som få andra spelare i den här åldersklassen. I truppen finns även Max Blomberg Romero (lillebror till Fabian) på vänsterkanten, en spelare med en avslutsrepertoar som heter duga. Glöm heller inte viktiga Sebastian Källemyr (även han V6), Leo Tysk (9M) eller finska kvicksilvret Milo Knaapinen. Önnered får leva med favoritskap!

2 maj, 18.30: Önnereds HK 1 – Ystads IF 1
3 maj, 13.30: Önnereds HK 1 – Hammarby IF 1
3 maj, 18.45: IK Sävehof svart – Önnereds HK 1

2: HK Aranäs vit

HK Aranäs P16.
Foto: HK Aranäs

Jodå, är det Aranäs tänker jag givetvis nämna försvarsspelet. Det offensiva och aggressiva 3-3-försvaret har stökat till det för Aranäs motståndare hela säsongen och mycket talar för att det kan göra det även i Uppsala. De släppte in 20 mål per match i Steg 4 och med den typen av försvarsspel blir det gott om segrar.

De kom tvåa i Norden Cup och de gjorde det mycket tack vare försvarsspelet, men även eftersom de har gott om individuellt skickliga spelare.

Dubbelhänta högernian Arvid Perez Heselius sticker ut och Linus Larsson (oerhört fint skott) på vänsternio likaså. Glöm heller inte kantspelarna, som öser in mål.

2 maj, 18.15: Lugi HF 1 – HK Aranäs vit
3 maj, 15.15: HK Aranäs vit – HK Torslanda
3 maj, 19.30: HK Aranäs vit – Alingsås HK

3: Lugi HF 1

Lugi HF P16.
Foto: Lugi HF

Lugi har inte bara en av de mest intressanta högerniorna i 08-klassen – de har två. Hannes Carlsson och Albin Krantz är två ruggigt skickliga spelare, det är en sak som är säker. Carlsson kan göra mål från omklädningsrummet och Krantz är en maskin som aldrig ger mindre än 100 procent.

Ska Lugi ta medalj behöver de här två spelarna nå sin högstanivå, för trots att motståndarlagen vet var de ska lägga störst fokus brukar det inte räcka. Om det innebär att Carlsson och Krantz är ensamma om att prestera? Knappast. Lugi har en bred trupp och framförallt spelare som tar mer och mer ansvar, mycket tack vare idogt arbete av tränare Parman Polozadeh och hans tränarkollegor.

Men det här är samtidigt en jämn klass där allt kan hända (klyscha, jag vet).

2 maj, 18.15: Lugi HF 1 – HK Aranäs vit
3 maj, 14.00: Alingsås HK – Lugi HF 1
3 maj, 19.30: Torslanda HK – Lugi HF 1

4: IK Sävehof svart

IK Sävehof P16.
Foto: IK Sävehof

IK Sävehof har så klart kapacitet att vinna hela den här klassen – så pass jämnt är det lagen emellan. Efter jul har de hittat spelet och sett starkare och starkare ut, vilket kan göra att de, trots att de är stora Sävehof, kan bli en obehaglig överraskning för många.

Det är en otroligt talangfull och träningsvillig grupp där mycket fokus har lagts på såväl laget som på spelarna själva.

Vilka spelare handlar det om då? Som vanligt i Sävehof finns det gott om intressanta spelare, men framförallt följande är jag spänd på att se: Adam Åkesson i mål, Axel Eriksson på högersex/högernio (tränat med A-laget i år), Alfred Blomqvist (även han knivskarp högernia), Wilmer Frederiksen (nyckeln i anfallsspelet) samt Hampus Andersson (försvarsklippa).

2 maj, 18.30: Hammarby IF 1 – IK Sävehof svart
3 maj, 13.30: IK Sävehof svart – Ystads IF 1
3 maj, 18.45: IK Sävehof svart – Önnereds HK 1

5: Alingsås HK

Här har vi en riktig outsider som jag, likt ett par andra lag i den här klassen, gärna hade rankat högre. Truppen är både bred och spetsig, de kontrar som AHK:s seniorlag gjorde under glansåren och de har en enorm kreativitet bland niometersspelarna.

Spännande tränaren Albin Lund har gott om spelare att hålla ett öga på under helgen i Uppsala. Max Hurtig är, trots att han är född 2009, redan långt framme i sin utveckling. Och Eddy Karlsson är en modern kantspelare som går att använda på alla positioner bakåt.

Sist men inte minst tycker jag att Raman Saleh är värd att nämna. Mittsexan är född 2010, alltså två år yngre än flera spelare i den här klassen, men redan nu respekterad av spelarna födda 2008.

2 maj, 18.15: Alingsås HK – Torslanda HK
3 maj, 14.00: Alingsås HK – Lugi HF 1
3 maj, 19.30: HK Aranäs vit – Alingsås HK

6: Ystads IF 1

Ett jämnt lag sett över hela truppen, där få spelare sticker ut och det istället är just jämnheten som gör YIF slagkraftigt. Försvarspelet är bra, anfallsspelet är tekniskt och underhållande att titta på och topparna i spelet är höga.

Ska YIF lyckas i anfallsspelet behöver Filip Pastuhovic och Gustav Mundt, två spelare som bidrar mycket på nio meter, vara bra. Och bakåt är det samarbetet mellan Pastuhovic och Albert Eriksson som blir nyckeln.

2 maj, 18.30: Önnereds HK 1 – Ystads IF 1
3 maj, 13.30: IK Sävehof svart – Ystads IF 1
3 maj, 18.45: Ystads IF 1 – Hammarby IF 1

7: Hammarby IF 1

Hammarby P16.
Foto: Hammarby

Enligt rapporter är det här ett lurigt lag. Dessutom ett lag som av flera personer målas upp som en riktig outsider i den här klassen. Att jag rankar Hammarby som sjua innebär alltså inte att jag tycker att de ser svaga ut – utan att det är extremt tajt i den här klassen.

Bajen har en bra taktisk grund att stå på med mängder av alternativ både bakåt och framåt. Det har tagit ett lag för spelarna att klicka fullt ut med varandra, vilket inte är så konstigt med tanke på att det var mycket nytt inför säsongen.

Jag kommer framförallt att titta extra på Neo Brattnäs (nio meter), Oscar Westblad (nio meter) och Simon Åkerlund (målvakt).

2 maj, 18.30: Hammarby IF 1 – IK Sävehof svart
3 maj, 13.30: Önnereds HK 1 – Hammarby IF 1
3 maj, 18.45: Ystads IF 1 – Hammarby IF 1

8: Torslanda HK

Torslanda kan spela helt avslappnat och utan press i Uppsala, det måste sägas. Inte för att Torslanda är ett dåligt lag (tar man sig till finalspelet är man så klart riktigt bra) utan för att konkurrenterna ser riktigt starka ut.

Sammanhållningen är det inget fel på. Och alla spelare vet vad de ska göra. Störst vikt lägger de vid försvarsspelet, vilket har synts så här långt under säsongen.

De har en häftig högernia i högerhänte Levis Gyllmez, som är bra i båda riktningar. Och en speciell målskytt i Lukas Runge.

2 maj, 18.15: Alingsås HK – Torslanda HK
3 maj, 15.15: HK Aranäs vit – HK Torslanda
3 maj, 19.30: Torslanda HK – Lugi HF 1

 

Uppskattar du artiklar som den här? Swisha valfritt belopp till 123 572 17 33. Med ditt och andras stöd kan vi producera ännu mer artiklar och innehåll om handboll. Tack för att du läser och följer oss!

ANNONS
ANNONS