ANNONS

Rebecca Hofsten och Sanna Johansson lämnar Hallby efter säsongen

Efter den pågående säsongen kommer både Rebecca Hofsten och Sanna Johansson att lämna Hallby.

Rebecca Hofsten och Sanna Johansson har varit en del av Hallby i flera år, men efter säsongen går de skilda vägar med klubben. Klubben meddelade deras avsked via sina sociala medier med några dagars mellanrum.

– Tack för mig! Efter sex år är det nu dags för mig att säga hejdå. Det har varit en otrolig resa, fylld med gemenskap, skratt och ovärderliga minnen. Jag är tacksam för allt jag har fått uppleva här – både på och utanför planen, säger Rebecca Hofsten.

– Efter fyra fantastiska säsonger i Hallby spelar jag nu min sista. Jag har haft förmånen att uppleva så mycket roligt och minnesvärt under denna tid. Jag har fått vara med om att vinna Allsvenskan, spelat ett slutspel, och nyligen spelat ett Final Four. Och förhoppningsvis får vi avsluta med ännu ett slutspel. Hallby Dam är ett helt otroligt lag, och jag är oerhört stolt över oss och allt vi har åstadkommit tillsammans under dessa säsonger, säger Sanna Johansson.

 

Visa detta inlägg på Instagram

 

Ett inlägg delat av Hallby Handboll (@hallbyhandboll)

 

Visa detta inlägg på Instagram

 

Ett inlägg delat av Hallby Handboll (@hallbyhandboll)

ANNONS
ANNONS