ANNONS

Report cards, Alingsås svarar: ”Vi har pushat för att spelarna ska svara”

Spelarna i Alingsås HK verkar otroligt nöjda när det gäller det mesta. Men eftersom de inte tog möjligheten att i vår enkät förklara varför allting är så bra kan vi bara spekulera. AHK:s sportchef Christer Mårtensson hjälper till att förklara.
– Vi har pushat för att spelarna ska svara på enkäten, säger han till Handbollskanalen.

Få lag hade så genomgående starka värden på enkäten som Alingsås HK hade. Få lag hade samtidigt så få utvecklade svar som AHK hade. Spelarna tyckte att allting var toppen, men vi vet fortfarande inte riktigt varför.

– Vi har pushat för att spelarna ska svara på enkäten och absolut inte puttat i någon annan riktning. Känner spelarna att de vill svara på frågorna så ska de göra det, säger Christer Mårtensson, sportchef i AHK, till Handbollskanalen.

– Vi gör våra egna undersökningar och har väldigt mycket samtal med våra spelare för att göra saker bättre hela tiden. Vi vill hela tiden att de ska må bättre och nöjer oss aldrig.

Så allting är verkligen så otroligt bra i AHK som det verkar utifrån spelarnas svar?

– Jag tycker att vi har det riktigt bra. Det är lätt att säga att vi försöker göra allting rätt, men vad är rätt egentligen? Jag tror att det går många år tillbaka. Vi kan inte erbjuda de fetaste lönerna, men då får vi leverera annat i form av mjuka värden. Det tror jag att vi har varit bra på en längre tid, det är bara att fråga spelare som Max Darj, Oscar Bergendahl och Felix Claar, säger Mårtensson och avslutar.

– Trivs våra spelare så presterar de bra.

LÄS MER: Report cards, Alingsås HK: Höga betyg – få utvecklade svar

ANNONS
ANNONS