ANNONS

Högt och lågt i februari – här är Power rankings Handbollsligan herr

Välkommen till Power rankings Handbollsligan herr med Ola Selby där prestationerna, inte poängen, ligger till grund för Handbollskanalens ranking. 

Handbollskanalen Power rankings är vår egna ranking för vilka lag som egentligen varit hetast under månaden som passerat. Med andra ord är det en egen tabell för vilka lag som egentligen varit bäst. Ett lag som förlorat en match kan till exempel vara bättre än ett lag som inte har förlorat, beroende på vilka lag de har spelat mot. Hänger ni med?

1: IK Sävehof

Tabellplacering: 1

Ranking efter december: 1

Simon Möller.
Foto: Michael Erichsen / BILDBYRÅN

Det något obegripliga poängtappet kom hemma mot Hallby, i övrigt har det varit samma överlägsna IK Sävehof i februari som det varit under i princip hela säsongen. Mot Hallby däremot räddade Simon Möller 40 procent av skotten och ändå blev det bara en poäng. Sävehof hade visserligen 16 tekniska fel i den matchen (jämfört med Hallbys elva) och det är astronomiskt mycket för att vara Sävehof, men det finns så klart mer som ligger bakom den missade segern, vad vet dock inte en simpel reporter.

Annars har det blivit segrar mot Amo (överlägset, Möller och Sävinger var täta samtidigt som Óli Mittún hade sju mål och sex assist i den matchen) och sen mot topplagen IFK Skövde och Ystads IF. Framförallt imponerade segern mot YIF, ett formtoppat gäng, där Sävehof totalt körde över Oscar Carléns lag. Det hjälpte så klart att Sävehof gjorde mål på 37 av lagets 44 avslut…

Det är väldigt tydligt att Sävehof är seriens bästa lag och jag har svårt att se hur de ska kunna missa SM-guldet i år.

2: Hammarby IF

Tabellplacering: 2

Ranking efter december: 5

Edwin Aspenbäck, Hammarby IF.
Foto: Kenta Jönsson / BILDBYRÅN

”Edwin Aspenbäck har inte varit lika bra den här säsongen som han var förra säsongen.” ”Edwin Aspenbäck har blivit sönderläst av motståndarförsvaren.” Så kan det mycket väl ha låtit på sina håll den under säsongen 2023-24, där högernian inte har varit lika explosivt bra som han var under genombrottssäsongen förra året.

I februari gav 23-åringen alla eventuella kritiker svar på tal: Mängder av mål och assist och hans klart bästa månad så här långt under årets säsong. Tillsammans med framförallt Viktor Ahlstrand såg han till att Bajen behåller greppet om andraplatsen i Handbollsligan, framför jagande IFK Skövde. Och på tal om IFK Skövde, där tog Hammarby en otroligt viktig seger.

Alla lag vill ju undvika Sävehof fram till en eventuell final och därför har Hammarby ett väldigt bra läge just nu. Men ska de lyckas behålla andraplatsen behöver bortaspelet bli bättre, klara förluster mot såväl Malmö som ett visserligen starkt YIF duger inte.

3: Ystads IF

Tabellplacering: 4

Ranking efter december: 3

Philip Stenmalm, Ystads IF.
Foto: Jörgen Jarnberger / BILDBYRÅN

Är Ystads IF det största hotet mot IK Sävehofs SM-guld? Ja, jag tycker nog att de är ett litet större hot än vad Hammarby är. Förmodligen kommer YIF och Bajen att mötas i semifinal och det kan bli episkt.

YIF har verkligen trampat igång och visat hur jäkla tunga de är att möta när allt fungerar för laget. Målvaktsspelet har blivit bättre och framåt spelar YIF bättre än de gjort på hela säsongen, inte minst genom Philip Stenmalm och Kim Andersson, som verkligen levererat under februari.

De gick inte rent i februari, YIF. Men de spelade (oftast) väldigt bra och tog flera tunga segrar, där framförallt bortasegern mot Skövde och hemmasegern mot Bajen sticker ut positivt.

4: IFK Skövde

Tabellplacering: 3

Ranking efter december: 2

Skövdes William Elovson. Foto: Andreas L Eriksson / BILDBYRÅN

Jag tycker inte att IFK Skövde har varit sämre i februari än de varit tidigare under säsongen. Det är knappast tal om någon härdsmälta efter EM-uppehållet, även om fyra av tio möjliga poäng knappast osar topplagssnitt.

Förklaringen till Skövdes ”svaga” februari handlar inte om Skövde egentligen utan om motståndet. De förlorade hemma mot ett formtoppat YIF, som på pappret har ett bättre lag än Skövde. De förlorade klart borta mot ett Hammarby som ofta går på vatten i Jerkahallen. Och de förlorade med uddamålet borta mot suveräne serieledaren Sävehof. Ingen kan säga något om de tre nollpoängarna.

Däremot gjorde Skövde vad de skulle mot IFK Kristianstad och Amo HK. Och som avslutning: William Elovsson har nu, lite i skymundan, fått sitt genombrott i Handbollsligan. Sex mål och sex assist mot IFK Kristianstad och tio hängda mål mot Sävehof är bara toppen på vänsternians genombrotts-isberg.

5: IFK Kristianstad

Tabellplacering: 5

Ranking efter december: 10

Victor Bang.
Foto: Petter Arvidson / BILDBYRÅN

Markus Olsson skadad och borta resten av säsongen. Gustaf Banke ur form efter sin skada. Då sket sig säsongen väl för IFK Kristianstad? Nej, räkna aldrig ut ett mästarlag. Och även om det inte kommer att bli någon repris av SM-guldet från förra säsongen så har IFK visat i februari att de inte är en ”one trick pony” (Markus Olsson är ponnyn i det här fallet).

Victor Klöve har fyllt Olssons skor på ett fint sätt och öst in mål efter att Olsson slet av hälsenan borta mot Karlskrona i början av månaden. Och när Banke har slitit med formen i mål har Victor Bang gjort sin överlägset bästa månad sedan han kom till nordöstra Skåne inför årets säsong.

På något sätt lyckades IFK ändå vinna fyra matcher i februari, samma månad som klubbens kanske bästa spelare någonsin gick sönder. Det säger trots allt något.

6: Önnereds HK

Tabellplacering: 7

Ranking efter december: 7

Sebastian Abrahamsson, Önnereds HK.
Foto: Michael Erichsen / BILDBYRÅN

Önnered vann tre matcher i februari och förlorade två. Slutspel är definitivt inte säkrat, men nog ska de kunna undvika sin favoritplats i tabellen, det vill säga 11.

Den enskilt största anledningen till varför Önnered tog sex poäng i februari, och var nära att ta fler, är Sebastian Abrahamsson. Trotjänaren, och kanske hela seriens mest underskattade målvakt, var magisk i februari.

17 räddningar mot Amo, 14 räddningar mot Malmö, 19 räddningar mot Lugi och 13 räddningar mot Alingsås (vi glömmer ”plattmatchen” mot Bajen då det ”bara” blev sju räddningar). Där snackar vi målvakt som bestämt sig för att ÖHK ska till slutspel.

7: HK Malmö

Tabellplacering: 6

Ranking efter december: 6

HK Malmös Magnus Persson och Lugis André Tuzov.
Foto: Petter Arvidson / BILDBYRÅN

Har luften går ur HK Malmö? Det vore kanske att ta i. Men inte är det samma fart och fläkt kring varken lag eller spetsspelare nu som det var före EM-uppehållet. Missförstå mig inte: Truls Grøtta är fortfarande en av seriens bästa spelare, Magnus Persson kan fortfarande göra mål i sömnen och Hampus Nygren är alltjämnt en av seriens bästa man-man-försvarare. Dessutom har de seriens bästa straffmålvakt i Ebbe Håkansson.

Men energin är inte densamma. Och jag har varit inne på det tidigare, men Malmö går nog för hårt på sina startspelare, vilket så klart märks vid den här tidpunkten på säsongen. Visst, Malmö vann tre av fem matcher i februari, men jag sätter ändå ett frågetecken för formen. Det har knappast sprakat om spelet och trenden säger mig ändå att slutspel är i fara om de inte vänder på steken de två kommande matcherna.

8: Eskilstuna Guif

Tabellplacering: 9

Ranking efter december: 9

Marko Roganovic. Foto: Nicklas Elmrin/Bildbyrån.

Guif spelade match den 31 januari och spelar den 1 mars, därför är där bara tre matcher i februari att bedöma laget på. Det blev en seger (borta mot Karlskrona), ett kryss (borta mot Alingsås) och en förlust (hemma mot YIF). En godkänd månad med andra ord.

Vad som stuckit ut på ett icke överraskande sätt? Marko Roganovic har varit lagets bästa spelare. Det blir en del målvaktsfokus här känner jag men det går ju inte att hålla Roganovic borta från den här spalten när Guif avhandlas. Eller vad sägs om 45 räddningar fördelat på tre matcher?

Zoran får ursäkta, Marko är helt enkelt bäst just nu i Roganovic-familjen.

9: Alingsås HK

Tabellplacering: 8

Ranking efter december: 8

Mikael Franzén och William Törnqvist i Alingsås. Foto: Avdo Bilkanovic / BILDBYRÅN.

Fram till matchen mot Karlskrona var vinkeln klar: Alingsås HK kan inte vinna på bortaplan. Det går helt enkelt inte, det är totalt och fullständigt omöjligt för Mikael Franzéns lag. Men nu är bortaspöket bort(a)jagat och allt är frid och fröjd i potatisstaden. Väl? Nja, kanske inte riktigt.

AHK må äga den sista slutspelsplatsen just nu, men det är ett fragilt läge eftersom de har spelat fler matcher än Guif, som jagar. Och det är inte ett särskilt stabilt eller pålitligt AHK-lag den här säsongen. Topparna finns, inte minst på målvaktssidan och på kanterna, men på nio meter är det ofta för ojämnt.

Precis så såg det ut i februari (två segrar, ett kryss och två förluster) och precis så har det sett ut hela säsongen.

10: IF Hallby

Tabellplacering: 11

Ranking efter december: 11

Hampus Söderman. Foto: Mathias Bergeld/Bildbyrån.

Hallbys stora problem den här säsongen har varit målvakts- och försvarsspelet. Nu är Marcus Holmén tillbaka och ingen kritik mot övriga målvakter, men Holmén är helt enkelt en toppmålvakt i serien som vinner matcher åt sitt lag.

Men Hallby släppte alltså in 30, 30, 36, 30 och 26 mål i februari. Det duger inte. Men ändå tog de fem av tio poäng, vilket får anses vara starkt. De kryssade mot Karlskrona, Sävehof och Aranäs samt besegrade Lugi. Tänk då om de hade spelat bättre försvarsspel, då hade de definitivt kunnat plocka åtminstone några poäng till.

Framåt däremot ser det fint ut. Framförallt är det Hampus Söderman som imponerar, match efter match. Faktum är att Söderman ligger tvåa i skytteligan och topp 20 i assistligan. Lysande säsong!

11: Amo HK

Tabellplacering: 10

Ranking efter december: 14

Amos Lynx Beverskog.
Foto: Jonas Ljungdahl / BILDBYRÅN

Jag tycker ändå att Amo har växlat upp lite igen efter usla december. Två segrar och två förluster gör att de behåller sin plats i ingenmansland, något som får ses som en framgång med tanke på kaoset som varit den här säsongen i Alstermo med tränarbyte.

Om vi börjar med det positiva: sjumålssegern borta mot ÖHK var fin. Gzim Salihi gjorde sju mål och Lynx Beverskog åtta från kanten. Sen besegrade de Karlskrona med 30–27 i ”hatmötet” och höll därmed Blekingegänget bakom sig i tabellen. Oerhört viktigt för Amo även det.

Det negativa: inte så mycket i februari, men det är fortfarande rätt slarvigt spel emellanåt, vilket har kostat laget poäng.

12: HK Aranäs

Tabellplacering: 14

Ranking efter december: 13

Patrick Bols. Foto (arkiv): Jörgen Jarnberger/Bildbyrån.

Från världens succé förra året och ett historiskt slutspel till debacle och nedflyttning i år? Det finns en hel del som talar för det, men samtidigt mindre som talar för det nu än det gjort på hela säsongen.

Aranäs är nämligen inne i sin bästa period på länge, kanske till och med sedan februari förra året. De var nära att ta poäng mot Ystad borta, men förlorade på grund av risigt försvar (tvärtemot hur det sett ut under hela säsongen då försvaret varit bra men anfallsspelet undermåligt). Visst, de förklarade klart mot Bajen men vann sedan den hyperviktiga matchen mot Lugi och kryssade mot Hallby (i en match de borde ha vunnit).

Aranäs är helt klart på gång.

13: HF Karlskrona

Tabellplacering: 12

Ranking efter december: 4

Mathias Ekstrand.
Foto: Andreas L Eriksson / BILDBYRÅN

Jag tycker att Mathias Ekstrand får ut rätt mycket av manskapet. Detta säger jag trots att Karlskrona tog en av tio möjliga poäng i februari. Men det är lätt att glömma att det här trots allt är en nykomling och dessutom en nykomling som knappt kunnat använda sitt namnkunniga nyförvärv i Olafur Gudmundsson.

Visst, det går att argumentera för att de borde ha kunnat knipa poäng mot antingen Guif, Amo eller Alingsås (två av matcherna spelades dessutom på hemmaplan) men samtliga av de tre lagen får ändå anses ha ett bättre spelarmaterial än Ekstrand har.

Jag tycker att Karlskrona har presterat precis efter målbild och förväntan den här säsongen, varken mer eller mindre. Och så såg det ut även i februari. Trist analys, men (förmodligen) sann.

14: Lugi HF

Tabellplacering: 13

Ranking efter december: 12

André Tuzov, Lugi HF.
Foto: Avdo Bilkanovic / BILDBYRÅN

Snälla, vattenkammade Lugi har fortfarande förtvivlat svårt att vinna matcher. Noll poäng blev det i februari och detta efter två uddamålsförluster, en tvåmålsförlust och en storförlust. Visst, Lugi har haft en del oflyt med domsluten, framförallt i slutet på matcherna, men det går heller inte att skylla på varken domare eller delegater när de ligger där de ligger i tabellen.

För mycket handlar om André Tuzov och Axel Månsson. I övrigt är det väldigt tunt, vilket inte minst syntes i den blytunga (vad är tyngre än bly?) förlusten hemma mot Aranäs. Där kan Lugis allsvenska öde ha beseglats (även om det kanske dröjer till den sista omgången innan allt avgörs).

Och så här: åker Lugi inte ur i år, hur tusan ska de då klara sig kvar nästa år? Då kommer truppen att vara ännu svagare. Ungdomsverksamheten är fin, men spelarna behöver tid och den tiden får de inte i Handbollsligan.