Paris Saint-Germain satsar vidare med spanska tillgångar på högerkanten. Det står nämligen klart via klubbens hemsida att David Balaguer och Ferran Solé spelar ett år till i stjärnstallet.
Både Balaguer och Solé föddes i Barcelona med omnejd och fixade gedigna karriärer i Frankrike innan de fick blått, vitt och rött i klubbfärgerna.
Balaguer gjorde sju säsonger i HBC Nantes från 2015 och framåt, PSG:s intresse lockade sommaren 2022, så att 32-åringen åtminstone stannar i tre säsonger.
– Att fortsätta i Paris Saint-Germain var ett självklart val. Så fort jag kom till huvudstaden, kände jag att jag kom in i truppen snabbt under ledning av väldigt rutinerad personal, säger Balaguer till klubbsajten och betonar samarbetet med positionskollegan.
Solé flyttade över gränsen 2016, först till Fenix Toulouse men sedan 2020 har det sprakat på PSG:s högerflank tack vare snabba, spanska steg.
– Jag är väldigt stolt över att vara en del av Paris Saint-Germain på lång sikt.
– En ny förlängning var ett logiskt steg för mig, säger Solé till klubbens hemsida.
Länk: Ferran Solé and David Balaguer extend their contracts with Paris Saint-Germain Handball
