ANNONS

Magnus Frisk och Skara aktiverar optionen – blir kvar ett år till

Magnus Frisk kommer att träna Skara HF även över nästa säsong, det meddelar klubben på sin hemsida. 2021 skrev tränare ett kontrakt på 2+1, där parterna nu väljer att aktivera det tredje optionsåret i kontraktet.

– Vi är glada och stolta över att få ha kvar Magnus ytterligare en säsong i Skara HF. Han är en av landets skickligaste handbollstränare med en gedigen kunskap och enorm kompetens, säger Skara HF:s ordförande Håkan Persson på hemsidan.

Magnus Frisk kom till Skara HF som tränare säsongen 2018/19. Under den tiden har han bland annat har lett laget till två SM-slutspel, silverplats i ATG Svenska cupen och en säsong med Europaspel. För närvarande ligger Skara på sjundeplats i SHE.

– Jag har tillit till klubbens intensioner och för det närmaste året vill vi satsa på en gedigen spelarbas och en bredare trupp, säger Magnus Frisk på hemsidan.