ANNONS

Wallén och Fogelström kan ta cupguld – inför 15 000

Idag spelas cupfinaler på både herr- och damsidan i Frankrike.

Det blir en cupfest i Bercyhallen i Paris idag. Arenan, som tar 15 000 åskådare, är slutsåld inför matcherna:

18.15 Toulon – Brest Bretagne
20.30 Montpellier – Paris SG

I Toulon spelar som bekant de svenska spelarna Angelica Wallén och Hanna Fogelström. Den sistnämnda är knäskadad men kommer stötta från läktaren medan Wallén kommer kriga på planen.

Toulon är imponerande vassa på det här med Coupe de France. De vann både 2011 och 2012 och är alltså i final igen.

För motståndet står Brest Bretagne som vann andradivisionen i år. Brest storsatsar och i laget spelar bland annat den spanska legenden Marta Mangué och Nely Carla Alberto. Andra duktiga lirare är målvakten Déborah Dangueuger som gjort U-landskamper och Alice Durand samt Stéphanie Daudé som gjort A-landskamper. Till nästa säsong är Allison Pineau klar för klubben.

I herrfinalen möts giganterna Paris SG och Montpellier. Svenskintresset här är väl Staffan Olsson som är assisterande tränare i PSG.