Efter två dominanta segrar, med fem respektive sex plusmål, hade Elverum grund för guldförhoppningar. ØIF Arendal stod emot i sista stund i Terningen Arena och fick in en fot i finalspelet med 30–25.
Elverum hade vinnarkänsla och självförtroende, men kunde ändå inte hantera anstormningen från bortalaget. Frederik Børm visade vägen med en gedigen linjeinsats och 15–13 i paus var bara början på underhållningen från ØIF Arendal.
Försvaret svarade upp i utgrupperad form och Eric Johansson fick kämpa för sina fyra mål.
Elverum har fortfarande 2–1 i matchserien och därmed två chanser till att fullfölja på bästa sätt. ØIF Arendal tog dock för sig med besked, seriesexan har egentligen allt att vinna mot favoriten på förhand.
– Vi står upp mot ett lag som har spelat handboll mot de bästa lagen i Europa genom hele pandemin. Samtidigt har vi varit permitterade och tappat fyra-fem nyckelspelare. Att vi tar oss till slutspelsfinalen och klarar att besegra dem i en match är en fantastisk prestation, sade ØIF Arendals coach André Jørgensen Hofstøl till VG.
Elverum HB–ØIF Arendal 25–30 (13–15)
Elverum: Eric Johansson 4, Christopher Hedberg 2.
Elverum leder med 2–1 i matcher, nästa match spelas 11 juni i Arendal.
