ANNONS

Sävehof besegrade Lugi i den första semifinalen

Partille Arena stod värd för dubbla semifinalmöten under onsdagskvällen och först ut var IK Sävehofs första möte med Lugi i damernas slutspel. Lugi öppnade  starkast och tog en tidig ledning men i den andra halvleken såg det stundtals ut att bara vara ett lag på planen.

Lugis båda målvakter, Hanna Popaja och Josefine Hultberg Dahlgren, hann sätta avtryck redan i matchinledningen med friläges- och straffräddningar. Cecilie Bjerre och Emma Navne ville inte vara sämre och Lugi ledde med 3–6 efter 8 minuter. Sävehof hade två tidiga straffmissar, ett par utvisningar och problem med att få träff i sitt försvarsspel.

Sofie Börjesson byttes in i Sävehof-målet och hon stod för flera bra ingripanden, men Lugi ångade på med Bjerre i spetsen (8 mål i den första halvleken!) och kvarten in var Lugis ledning uppe i fem mål (6–11). Vid 8–13 stod Börjesson för en dubbelräddning och fem minuter senare kunde Stella Huselius göra 14–13 i öppen kasse. Sofie Börjesson avslutade en utmärkt halvlek med att dra dit 16–15 i öppet mål.

Sävehof drog ifrån

Börjesson började den andra halvleken som hon avslutade den första – med mål och enastående räddningar. Laura Jensen gjorde 19–15 och Sävehof började se självsäkra ut. Det hade de fog för. Med kvarten kvar och med en 5-målsledning tog Sävehofs tränare Ramus Overby en timeout och fem minuter senare var ställningen 31–21.

Laura Jensen styrde lugnt och noggrant de uppställda anfallen och Sävehof spred ut målskyttet mellan flera spelare. Den breda truppen gav pigga ben hela vägen till slutsignalen medan Lugi gick runt på färre spelare och såg slutkörda ut under den sista fjärdedelen av matchen. Sävehof vann den första semifinalen med hela 38–23.

Semifinal 2 spelas i Lund på lördag kl. 13:30.

IK Sävehof – Lugi HF 38–23 (16–15)