Med bara några sekunder kvar lyckades IF Hallby avgöra toppmötet mot Tyresö Handboll och därmed vinna damallsvenskan. Nästa år väntar spel i SHE för Jönköpingslaget.
– Jag tycker att vi har en stor utvecklingspotential i den här gruppen, säger lagets tränare Joachim Löfstedt.
I söndags spelades den näst sista omgången i Damallsvenskan och Hallby tog emot Tyresö, som vid en vinst hade varit med på allvar i racet om en uppflyttning. Hemmalaget hade en till synes trygg ledning när några minuter återstod men Tyresö avslutade starkt och kvitterade med knappa halvminuten kvar. Hallby fick dock det sista ordet och med bara några sekunder kvar på matchklockan kunde Andrea Litstrand dra dit 27–26 och säkra seriesegern och direktplatsen till SHE.
– Det var mycket glädje och spontana reaktioner från hela bänken, säger Hallbys tränare Joachim Löfstedt till Handbollskanalen.
Jönköping Arena var välfylld – 1600 besökare och publikrekord för damhandboll i Jönköping.
– De sista två minuterna var lite krampaktiga och vi fick inte riktigt till det. Det var inte helt enkelt att våga på slutet. Det kan nog ha påverkat oss att det var första gången vi spelade inför en så stor publik. Många av våra spelare har ju varit med från division 2 och har varit vana vid att spela inför de närmast sörjande. Men som tur är var det nog likvärdigt för motståndarna, säger han och fortsätter:
– Men det var skithäftig inramning.
En säsong med få skador
Joachim Löfstedt vill gärna lyfta fram hela truppens träningsflit:
– Jag tycker att vi har hittat en bra arbetsvecka som vi har hållit oss till, med bra innehåll på träningarna. Det har sett ungefär likadant ut under säsongen. Vi har kanske ändrat på små saker, men framförallt lagt mycket tid på oss själva och hur vi ska agera i försvar och anfall, säger han.
Förra säsongen drabbades Hallby av tre korsbandsskador men i år har spelarna hållit sig friska.
– Visst har vi haft några småskador, tummar och stukade fötter, men kanske finns det någon rättvisa i det, att vi fick tillbaka efter oturen förra året. Vi har dessutom klarat oss bra från covid och kunnat spela alla matcherna enligt schemat, vilket kanske gav oss en liten fördel jämfört med Aranäs, som fick ett tätt spelschema mot slutet.
Hallby hade en stark försäsong och lyckades besegra Skara på hemmaplan i cupen, men när serien drog i gång blev det tuffare.
– Vi hade en tuff lottning och mötte både Boden och Aranäs på bortaplan. Vi tog två vinster på de fem första matcherna. Men precis som förra året har vi vuxit ju längre säsongen har gått. Vi har avslutat med 16 raka matcher utan förlust, med det oavgjorda resultatet mot Guif i december som enda poängtapp, säger han.
Hoppas på en bra säsongsinledning
Nästa säsong väntar ännu tuffare motstånd i handbollens finrum. För att kunna konkurrera i SHE pekar Löfstedt just på vikten av att få en bättre inledning.
– Det har varit likadant under de senaste två säsongerna. Vi förlorar några matcher på hösten men sedan växer vi. Så vi behöver få till rollerna tidigare och få till en tydligare kravbild. Vi gillar ju att träna och det är en fröjd att träna det här laget, säger han.
Några nyförvärv hoppas han på, och främst spelare med rutin och längd.
– Det är många lag som är längre än oss, men vi är samspelta och vill fortsätta att utveckla spelarna som vi har ännu mer. Alla bitar måste bli bättre. Det är tufft för nykomlingar i SHE, det ser man varje år. Det handlar ju om att det kommer bli en tuffare miljö, vi behöver förbättra styrka, uthållighet, taktik och teknik. Kan vi ta små steg så kan vi närma oss några lag, säger han.
Förutom Lia Bäckström, som lämnar för Skövde, tror han att de flesta kommer att vara kvar i klubben.
– Spetsen har varit att vi har fått tillit över tid för det offensiva försvarsspelet. Vi är jobbiga att spela mot i 60 minuter. Det, plus att målvaktsspelet har varit väldigt bra i många matcher. Efter jul har vi börjat trycka på lite bättre och kommit till fler kontringar. Sedan i vissa matcher har vi fått gå ner till 6-0 och det har varit bra, det har vi jobbar på. De är väldigt duktiga på att förstå hur de ska spela 6-0 också, säger han.
Utmaning för organisationen
Joachim Löfstedt kom till Hallby redan 2013, då som herrtränare. Om herrlaget lyckas hålla sig kvar i Handbollsligan till nästa säsong blir Hallby ett av få lag som har både dam- och herrklubbar i de högsta serierna (Sävehof, Önnered och LUGI är de andra, Kristianstad och Skövde kan också nämnas i sammanhanget, även om de är separata klubbar).
– Det är häftigt. Det är ju en ganska stor förening, med många ungdomar och drivna ungdomsledare. Vi hoppas kunna få upp fler egna produkter. Men det kommer också att behövas lite mer kraft i organisationen nu, säger han och utvecklar:
– Man såg ju när herrarna tog steget upp att det är många fler aspekter, med olika värdar och mer ideell kraft för att klara en hemmamatch. Nu kommer likvärdiga kriterier i SHE jämfört med Allsvenskan. Nu blir frågan om det är samma personer som ska göra det på både herr- och damsidan eller om vi behöver få in fler personer. Där tror jag föreningen generellt har lite att jobba med.
