ANNONS

Nu är det klart: Sverige ställs mot Frankrike i EM-semifinal

Frankrike gjorde en Sverige och vände och vann. Danmark hade kommandot fram till slutskedet, men då vaknade Frankrike till liv och löste en semifinalbiljett. Det innebär att Sverige ställs mot Frankrike i semifinal. 

Danmark, som vilade Mikkel Hansen, Magnus Saugstrup, Jannick Green och Mathias Gidsel, inledde riktigt vasst och gick tidigt upp till 5–1 efter att reserverna Jacob Holm och Niclas Kirkelökke öst in mål.

Fransmännen hade inga räddningar överhuvudtaget och Kevin Möller var rena väggen i mål, vilket innebar att Danmark kunde gå ifrån till ledning med 17–12 i paus.

Frankrike slet och slet för att närma sig, men det dröjde till slutet av matchen innan det blev nerv i det. Danskarna hade förtvivlat svårt att göra mål samtidigt som Vincent Gerard började rädda.

Med drygt tre och en halv minut kvar kvitterade Hugo Descat till 28–28 på straff och då var kommandot definitivt hos fransmännen. Dika Mem gav Frankrike ledningen med 30–29 när en och en halv minut återstod – Frankrike höll sedan undan och vann med 30–29.

Den stora förloraren i det här är naturligtvis Island, som med minsta marginal missade semifinalplatsen.

Det innebär att fredagens semifinaler ser ut enligt följande:

Frankrike – Sverige
Spanien – Danmark

Det är ännu inte klart vilken av matcherna som kommer att spelas 18.00 respektive 20.30.