ANNONS

Nytt derbynederlag för Kristianstad

IFK Ystad slog ur underläge – både på förhand och med underläge i paus. Ändå kunde det sydskånska laget skrälla och ge IFK Kristianstad ännu mer att tänka på. Skånederbyt slutade med Ystadtriumf, 27–23.

Fredrik Petersen var tillbaka i sin gamla hemmaborg och Kristianstad var ute efter hett eftertraktade poäng. Det blev dock ingenting av någonting för de orangea som väntar på sin första helgjutna insats efter uppehållet.

Ystad levererade närmare sin nivå och fick segerjubla välförtjänt. Med ett ramstarkt försvar och kvalitet i avsluten, från Jesper Gustavsson (sju mål) på nio meter till Christoffer Nilssons varianter på nära håll.

Kristianstad slet sig ikapp, från 22–16 till 22–22 på tavlan. Men Teitur Einarsson försvann med rött kort och Philip Henningsson var för ensam som stark målskytt över tid.

Ystad stod upp till sist, släppte inte till några mål de sista fem minuterna och Nilsson fick upp energin på allvar när hemmalaget kunde utnyttja gästernas misstag.

Ystad stärkte upp sin sjundeplats efter segern, Kristianstads position som trea blir allt mer hotad under poängtorkan.

IFK Ystad–IFK Kristianstad 27–23 (12–13)
Matchprotokoll >>
Statistik >>
Tabell >>

ANNONS
ANNONS