ANNONS

Handbollslinje på gång i Enköping

Det är bra drag på handbollen i Enköping där gymnasieungdomar nu kan satsa extra på sin favoritsport.

”Handbollen är ju verkligen i en positiv utvecklingsfas just nu, både på ungdoms- och representationslagsnivå.” Det säger Michael Sundquist på Westerlundska gymnasiet i Enköping till Enköpings-Posten.

Skolan ska nu erbjuda handboll på schemat för gymnasieungdomar enligt LIU, lokal idrottsutbildning. Tanken är att, med Enköpings HF:s växande ungdomsverksamhet, få behålla unga duktiga spelare i sin egen stad. Konkurrensen är hård i området från Västerås och Eskilstuna.

Detta görs i samarbete med Enköpings HF men ungdomar från andra klubbar är såklart välkomna att söka denna LIU-utbildning. Kul tycker vi på Handbollskanalen att handbollen växer sig starkare i Enköping!