ANNONS

Kärra HF täcker upp med klubbekanta kantnamn

När moderklubben kallar ställer Kim Konradsson upp. Högersexan som senast upplevde handbollsaction för en handfull år sedan finns med i Kärra HF inför seriestarten i Allsvenskan.

– Det var lite kris på högerkanten, säger han till Handbollskanalen.

Krisen i en brandskattad trupp fick Kärra att presentera två nyförvärv i nygammalt format under fredagen.

Filip Taponen som spelade fram till i våras tar upp karriären på nytt som vänsterhänt högersexa.

Konradsson har liknande kvalifikationer och korttidsavtal. Han räknas mer som klubblegendar med annat på schemat. Fram till veckans samtal.

– Tanken är att jag ska vara med i den här matchen, sedan får vi se. Jag koncentrerar mig på idag, igår och imorgon, säger 31-åringen.

Du går rätt in i Allsvenskan?

– Lite pirrigt ändå, det känns häftigt och om jag får lite medvind lyfter det säkert, ler han.

– Det kändes faktiskt ganska bra när jag körde på träningen med laget. Sedan har jag aldrig slutat träna utan håller igång styrkan, så det är mer handbollskonditionen att jobba med.

Efter debuten och de första åren i Kärra var Konradsson ett år i Tumba 2008, hann återvända innan Redbergslid och Önnered kallade.

Den tredje Kärra-sejouren börjar oplanerat, men kantliraren gillar läget.

– Jag har inga höga förväntningar, Jag ställer upp, vet ju vad handboll handlar om och gör så gott jag kan, säger han.

Kärra möter Boden Handboll hemma i Lillekärrshallen, matchstart lördag klockan 14.00.

ANNONS
ANNONS