För första gången någonsin blir det en kvinnlig ordförande i Zimbabwes handbollsförbund. Den historiska ordföranden heter Beauty Mtsambiwa, det rapporterar The Herald.
– Det här är en fantastiskt seger, inte bara för mig utan för kvinnor i allmänhet. Och jag lovar att jag inte ska göra dem besvikna. Jag lovar att jobba outtröttligt för att förbättra handbollen i Zimbabwe, säger Beauty Mtsambiwa till The Herald.
Efter segern i ordförandevalet, som hon vann före Stewart Sanhene med sju röster mot tre, sällar hon sig nu till den nya vågen av kvinnliga ordföranden inom idrotten i Zimbabwe. Hon blir den tredje kvinnliga ordföranden på kort tid – efter Leticia Chipandu som är ordförande i Netballorganisationen och Mary Kloppers som har huvudansvaret för ”Zimbabwe Aquatic Union”, skriver The Herald.
Innan Mtsambiwa blev ordförande i har hon haft titeln som rektor på Girls High School i Harare. Ordförandeplatsen inom handbollsförbundet gäller i fyra år framöver och under den tiden vill Mtsambiwa att Zimbabwe ska komma närmre den internationella eliten inom handboll.
Utvecklingen ska ske genom att bland annat förbättra faciliteter i varje region, att aktivera människor redan på gräsrotsnivå, att skaffa sig internationell erfarenhet genom undervisning och turneringar samt att försöka få fler kvinnor till sporten.
– När det är slut på min tid som ordförande vill jag lämna med vetskapen om att handbollen tas på allvar i Zimbabwe, säger hon till The Herald.