Veckans handboll!

Foto: http://nordlyset-fotografie.com

Vi listar veckans skönaste matcher för er i en riktigt fin genomgång!

ANNONS
ANNONS
ANNONS

Det börjar bli fin tradition att servera er veckans toppmatcher. Det spelas så många goa kamper runt om i handbollsvärlden varje vecka och smaka bara på detta:

-Seriefinal i Frankrike mellan Montpellier och Paris SG på torsdag.
-Ystads kommande motståndare i EHF Cupen, ungerska Tatabanya, ställs mot Pick Szeged på onsdag.
-Dags för cupspel i Tyskland, Danmark och Norge!
-Veszprém åker på turné på Balkan, 3 matcher på 3 dagar.
-Champions League rullar vidare för IK Sävehof, bortamatch i Polen på fredag.
-Dramatisk bottenstrid ikväll i Elitserien: Drott – Ricoh.

Handbollsmatchen.se hittar ni länkar till de matcher som sänds Live och som ni då kan se via dator, surfplatta eller smartphone.

MÅNDAG

Elitserien (herrar)
19.00 Drott – Ricoh
19.00 Hammarby – Redbergslid
19.00 Sävehof – Skövde

Österrike (herrar)
19.00 Krems – Bregenz

Danmark (herrar)
18.30 GOG – Bjerringbro/Silkeborg (Santander Cup)

TISDAG

Elitserien (herrar)
19.00 Aranäs – IFK Kristianstad
19.00 Ystad – Guif

Österrike (damer)
20.00 Atzgersdorf – Hypo

Danmark (herrar)
20.30 Midtjylland – Kolding (Santander Cup)

Tyskland (herrar)
19.30 Balingen-Weilstetten – Göppingen (DHB Pokal)

Norge (damer)
19.00 Larvik – Kristiansand (NM Cup)

Turkiet (herrar)
18.00 Besiktas – Zagnos

ONSDAG

Elitserien (herrar)
19.15 Malmö – Lugi

Elitserien (damer)
19.15 VästeråsIrsta – Sävehof

Allsvenskan (damer)
20.15 Kärra – Kroppskultur

Frankrike (herrar)
20.00 St. Raphaël – Nimes

Danmark (herrar)
18.30 Århus – Skjern (Santander Cup)

Danmark (damer)
19.00 SönderjyskE – Midtjylland
19.30 Esbjerg – Silkeborg-Voel

SEHA League (herrar)
17.45 Vardar – Meshkov Brest
18.00 Tatran Presov – Zagreb
19.00 Borac – Veszprém

Finland (herrar)
17.30 Dicken – HIFK

Finland (damer)
18.30 HIFK – Grankulla

Frankrike (damer)
20.00 Fleury Loiret – Nimes

Tyskland (herrar)
19.00 Gummersbach – Flensburg (DHB Pokal)
19.00 Rhein Neckar Löwen – Füchse Berlin (DHB Pokal)
20.30 Coburg – Kiel (DHB Pokal)

Ungern (herrar)
16.00 Tatabanya – Pick Szeged

Island (herrar)
21.00 IBV – Haukar

Norge (herrar)
18.30 Stavanger – FyllingenBergen (NM Cup)

Portugal (herrar)
20.15 Benfica – Braga

TORSDAG

Elitserien (herrar)
19.00 Ricoh – Sävehof

Allsvenskan (herrar)
19.00 OV Helsingborg – Vinslöv
19.15 VästeråsIrsta – IFK Tumba

Frankrike (herrar)
20.45 Montpellier – Paris SG

Danmark (herrar)
20.30 Team Tvis Holstebro – Aalborg (Santander Cup)

FREDAG

Champions League (damer)
17.00 Baia Mare – Rostov
18.00 Krim – Larvik
18.00 Lublin – Sävehof

Elitserien (herrar)
19.16 Redbergslid – Alingsås
19.45 Guif – IFK Kristianstad
19.45 Ystad – Drott

Ungern (herrar)
18.00 Pick Szeged – Csurgoi

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here