Alla behöver väl en solskenshistoria ibland? Anastasia Bohoiavlenska är toppdomaren som är född i Kherson i Ukraina. Bohoiavlenska flydde kriget och har fortsatt domarkarriären i USA där hon nu blivit kontinentdomare i North America and the Caribbean Handball Confederation (NACHC).
”Kontinentdomare! Det är fantastiska känslor. Det här är inte enbart ett certifikat (som syns på bilden, reds.anm) – det här är mycket arbete, inte bara av mig, utan av människor som lärde mig mycket och som fortfarande lär mig saker. Det här är bara början,” skriver Bohoiavlenska på Facebook.
När Ukraina invaderades av Ryssland var Anastasia en av många som flydde landet. Toppdomaren tog sig till USA och fortsatte där sin domarkarriär. Under IHF Trophy i Mexico (som pågår just nu) har hon tillsammans med sin nya kollega Cristina Molina Hidalgo blivit kontinentdomare i NACHC.
Även Molina Hildago (född i Spanien) är bosatt i USA och paret har alltså nu fått certifikat som förkunnar att de är kontinentdomare.
”Det här är den typen av ögonblick då ord inte räcker till för att förklara hur man känner. Jag kan bara säga tack till alla som har hjälpt mig under de här åren och som har stöttat oss under de senaste svåra månaderna. Efter att vi förändrade våra liv genom att flytta till ett annat land och börja om från början, hittade vi varandra. Drömmen startade och nu står vi här som kontinentdomare,” skriver Molina Hidalgo på Facebook.
