Handbollssäsongen rullar vidare och vi har ännu en härlig helg framför oss med mängder av fina matcher.
Man får nästan ångest när man tänker på att man kanske måste lämna TV-soffan i helgen. Vad sägs om till exempel:
-En potentiell final i damernas Champions League då CSM Bukarest, med Gulldén, möter regerande mästarna Budocnost?
-Seriefinal i Polen mellan storlagen Kielce Vive och Wisla Plock?
-Topplagen i Danmark: Skjern – KIF Kolding Köpenhamn i hyperviktig match?
-Füchse Berlin tar emot Kiel?
-Seriefinaler i Finlands damliga och Italiens herrliga?
LÖRDAG
Champions League (damer)
20.25 Hypo – Györ
Elitserien (herrar)
16.00 HIF Karlskrona – Hammarby IF
Elitserien (damer)
15.00 Team Eslöv – H65 Höör
15.00 BK Heid – Skuru
Allsvenskan (herrar)
15.00 IFK Ystad – Country
15.00 Varberg – Alstermo
16.30 Tyresö – Önnered
19.00 Skånela – Rimbo
Allsvenskan (damer)
14.00 OV Helsingborg – Skara (ev flytt)
14.15 Tyresö – Guif
15.00 Boden – Torslanda
15.00 Lidingö – RP
15.30 Lundagård – Skånela
Bundesliga (herrar)
19.00 Gummersbach – Göppingen
19.00 Hamburg – Rhein Neckar Löwen
19.00 Melsungen – Bergischer
Österrike (herrar)
19.00 Bregenz – Bruck
Svensklaget Bregenz (med Tobias Warvne och far/son Hedin) i viktiga poäng om slutspelsplats.
Danmark (herrar)
17.10 Skjern – Kolding
Danmarks två Champions League-lag och svenskar i båda lagen.
WHIL (damer)
17.30 Michalovce – Most
Hemmalaget (Slovakien) leder WHIL (Tjeckiens och Slovakiens bästa lag) men Most (Tjeckien) kan komma upp på samma poäng vid seger.
Finland (herrar)
15.00 BK-46 – SIF
De ligger sist och näst sist, viktiga poäng på spel.
Finland (damer)
12.45 BK-46 – SIF
Samma läge som för herrarna! Sist och näst sist, lika viktiga poäng.
15.00 Dicken – AIFK
Det spelas också seriefinal i finska damligan.
Frankrike (damer)
20.00 Toulon – Issy
Svensklaget Toulon, med Angelica Wallén och Hanna Fogelström (snart comeback), tar emot topplaget Issy.
20.45 Mios Biganos – Metz
Sissi Karlsson i Mios kasse kommer få en tuff uppgift hemma mot Metz.
Bundesliga (damer)
19.00 Bad Wildungen – Füchse Berlin
Svensklaget Berlin har fem raka förluster och behöver poäng. Blir det första i helgen?
Italien (herrar)
19.00 Fasano – Albatro
Seriefinal i Grupp C i Italien som delat upp högsta serien i tre grupper/regioner.
Litauen (herrar)
16.00 Granitas Kaunas – Klaipeda Dragunas
Gästerna är serieledare men finns det någon match de kan tappa poäng i så är det bortakampen mot Granitas.
Polen (herrar)
17.30 Kielce Vive – Wisla Plock
Seriefinal i Polen, det här kommer bli häftigt!
SÖNDAG
Champions League (damer)
14.00 Thüringer – Ferencvaros
15.15 Vardar – Midtjylland
17.30 Podravka – Fleury Loiret
18.00 CSM Bukarest – Budocnost
Elitserien (herrar)
17.00 Lugi – Aranäs
Elitserien (damer)
14.00 Önnered – Kristianstad
15.00 Lugi – Hellton
17.00 Spårvägen – Skövde
Allsvenskan (herrar)
18.30 Warta – Lindesberg
Bundesliga (herrar)
15.00 Flensburg – Magdeburg
17.15 Füchse Berlin – Kiel
Danmark (herrar)
18.00 Bjerringbro/Silkeborg – GOG
Norge (herrar)
18.00 Arendal – Kolstad
18.00 Stavanger – Drammen
18.00 Stord – Elverum
Som vanligt hittar ni sändningar på www.handbollsmatchen.se