Helgens handboll!

Tobias Warvne, här i Skövdes tröja, spelar i Bregenz. Foto: Viktor Ljungström Viktorljungstrom.se

Fullspäckad helg i handbollens tecken!

Inspirerat av Jasmin Zutas blyertsantecknade små lappar med handbollsmatcher på schemat så får ni här helgens hetaste handbollsmatcher serverade:

FREDAG

Elitserien (herrar)
19.15 HIF Karlskrona – LUGI HF
Båda lagen behöver vinna, blir det fullsatt?

Ungern (herrar)
18.00 Balmazujvaros – Mezokovesdi
Nacor Medina i Balmazujvaros.

Ungern (damer)
18.00 Györ – MTK Budapest
Storlaget Györ tar emot huvudstadens stolthet MTK.

Österrike (herrar)
17.30 Bregenz – Loeben
Tobias Warvne och Amadeus Hedin i Bregenz.

Österrike (damer)
20.00 Hypo – Hypo 2
Kan B-laget slå A-laget?

Slovenien (damer)
17.00 Krim – RK Ljubljana
Två storlag i Slovenien möts i skön fredagsmatch.

LÖRDAG

Champions League (herrar)
17.00 Veszprém – Wisla Plock
17.00 Meshkov Brest – Skjern
17.30 Vardar – Montpellier
17.30 Motor Zaporozhye – La Rioja
18.00 Celje – Besiktas
20.30 Barcelona – Rhein-Neckar Löwen

EHF Cupen (herrar)
13.30 Ystads IF – CSM Bukarest
14.30 Dinamo Bukarest – Aalborg
19.30 Limburg Lions – TT Holstebro
20.30 Chambery – Anaitasuna

Elitserien (damer)
15.00 H65 Höör – IK Sävehof
15.00 VästeråsIrsta – IF Hellton
15.00 Skuru IK – Skövde HF
15.00 Önnereds HK – Spårvägens HF
15.00 BK Heid – LUGI HF
15.00 Team Eslövs IK – Kristianstad HK

Allsvenskan (damer)
14.00 OV Helsingborg HK – Skånela IF
14.15 Tyresö HF – GF Kroppskultur
16.15 Kärra HF – Eskilstuna Guif
19.00 Skara HF – Bjurslätt / Torslanda

Allsvenskan (herrar)
15.00 HK Varberg – IFK Tumba HK
16.30 Tyresö Handboll – Vinslövs HK
16.30 HK Country – Alstermo IF
17.00 IFK Ystad HK – Rimbo HK Roslagen
17.15 Önnereds HK – LIF Lindesberg
17.15 VästeråsIrsta HF – HP Warta

Bundesliga (herrar)
19.00 Leipzig – Stuttgart

Danmark (herrar)
15.00 Sönderjyske – Ribe-Esbjerg
Flera svenskar i Sönderjyske mot Twitterprofilen Rasmus Boysen.

Danmark (damer)
16.00 HC Odense – Sönderjyske
17.10 FC Midtjylland – Team Esbjerg
Seriefinal i danska ligan!

Frankrike (damer)
20.00 Toulon – Nantes
Angelica Wallén i Toulon.

Norge (herrar)
18.00 FyllingenBergen – Drammen

Ryssland (herrar)
17.00 St. Petersburg – Chekhovskiye Medvedi
Seriefinal i Ryssland.
SÖNDAG

Champions League (herrar)
16.50 KIF Kolding Köpenhamn – IFK Kristianstad
17.00 Paris SG – Flensburg
18.00 Vive Kielce – Pick Szeged

EHF Cupen (herrar)
13.00 Granollers – Magdeburg
16.00 Pfadi Winterthur – St. Raphaël
17.00 SKA Minsk – Bjerringbro/Silkeborg
19.00 Nantes – Göppingen

Allsvenskan (damer)
15.30 Lidingö SK – KFUM Lundagård
16.00 Boden Handboll IF – RP IF Linköping

Allsvenskan (herrar)
16.00 Skånela IF – OV Helsingborg HK

Bundesliga (damer)
17.00 Bietigheim – Füchse Berlin
Frida Tegstedt och Daniela Gustin i Berlin.

Bundesliga (herrar)
15.00 HSG Wetzlar – Eisenach
15.00 Lemgo – Bergischer

Norge (damer)
17.00 Skrim – Molde
18.00 Halden – Glassverket