Dam-EM i Sverige är i full gång och inom kort avgörs det vilka nationer som kvalificerar sig för semi- och finalspel i Göteborg nästa helg. Under finalhelgen den 17-18 december i Göteborg arrangeras det lämpligt nog också en vetenskaplig konferens i handbollsmedicin – 1st Scandinavian Congress in Handball Medicine – i samarbete med Svenska Handbollförbundet (SHF), European Handball Federation (EHF) och European Society for Sports Traumatology, Knee Surgery and Arthroscopy (ESSKA).
Konferensen är sedan flera veckor tillbaka fullbokad med cirka 150 deltagare och har rönt stort intresse med även långväga gäster från t ex Qatar och Japan bland deltagarna.
-Vi hade såklart hoppats på ett stort intresse, men det är alltid svårt att veta på förhand när man drar igång ett nytt initiativ, säger naprapaten och konferensgeneralen Martin Asker.
Huvudfokus på konferensen är axel- och knäskador med både teoretiska föreläsningar och praktiska workshops. Dessutom avsätts en hel del tid för att avhandla vad handbollen kan plocka upp från andra sporter, hur man kan lyfta forskningen om skador och förebyggande av skador i handboll samt hur man strategiskt kan arbeta med medicinska frågor i landslagen och de nationella och internationella förbunden.
Bland annat kommer ordföranden i ESSKA, Romain Seil, och pratar om knäskador hos unga, ortopeden och före detta elitspelaren Lior Laver, som håller på med att skriva en bok om handbollsskador, och Rod Whiteley, som har en enorm erferenhet av kastarproblematiken från framförallt baseboll. Dessutom finns flera Skandinaviska toppnamn med i föreläsarpanelen som Grethe Myklebust från Norge och Merete Møller från Danmark (som lämpligt nog försvara sin avhandling om handbollsskador på luciadagen). Hela programmet finns på:
-Det känns förstås extra roligt att vi har lyckats locka hit välkända internationella toppnamn bland föreläsarna och det är nog en bidragande del till det stora intresset, säger IFK Kristianstads lagläkare Markus Waldén, som är huvudansvarig för det vetenskapliga programmet.
Konferensen föregås av den årliga medicinska nätverksträffen som medicinska kommittén i SHF arrangerar och där tanken är att alla medicinska team i våra landslag och elitlag samt övriga intresserade handbollsmedicinare samlas för att diskutera nyheter och utbyta erfarenheter. I år står självklart bland annat de nyaste rönen om huvudskador och förebyggande av hjärnskakningar på nätverksprogrammet.
De som är intresserade, men som tyvärr inte kan delta på nätverksträffen eller konferensen, kan följa konferensen på Twitter genom @SCHM2016 och #SCHSM2106.