ANNONS

EHF:s vicepresident arresterad – misstänks för inblandning i kriminell organisation

Predrag Bošković, vicepresident i det Europeiska handbollförbundet (EHF) och medlem av det Internationella handbollförbundets (IHF) council, har blivit arresterad. Bošković, som också är tidigare minister i Montenegros regering, greps i Podgorica misstänkt för inblandning i en kriminell organisation som riktade sig mot politiska motståndare, enligt flera medier.

Arresten har skapat vågor både i Montenegros politik och i den internationella handbollsvärlden och väcker allvarliga frågor om styrning och ansvarstagande.

Vid 53 års ålder har Bošković haft stort inflytande både inom politiken och sporten. Åklagare menar att han var del av en grupp som försökte undergräva politiska rivaler, även om detaljerna i utredningen fortfarande framkommer successivt. Oppositionspartier kritiserar arresten som politiskt motiverad, medan regeringsanhängare menar att det är en åtgärd som länge varit nödvändig.

För handbollen är dock insatserna omedelbara: med IHF:s kongress i Kairo om bara några månader, där presidentskapet ska avgöras, kan Boškovićs juridiska problem förändra allianser inom sporten.

Konsekvenserna sträcker sig bortom politiken. Den europeiska handbollen står inför ett trovärdighetsprov, när förbund, klubbar och fans måste förhålla sig till en högt uppsatt tjänsteman som misstänks för allvarliga brott. Frågor om transparens, integritet och ledarskap står nu i centrum. Förbunden kan komma att utsättas för press att agera, och utfallet kan påverka hur sporten styrs under många år framöver.

Läs mer: Montenegrin Opposition Official Arrested for Involvement in Crime Group
Läs mer: First Vice-President of the European Handball Federation arrested

ANNONS
ANNONS